53 numaralı Kütahya şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The Transkription and evaluation of the 53 rd Kütahya's religious law
- Tez No: 125756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
ÖZET Osmanlı Tarihi araştırmalarında en önemli kaynak“Şer'iyye Sicilleri”dir. Tez çalışmamda 53 Numaralı Kütahya Şer'iyye Sicili'ni inceledim. 53 Numaralı Kütahya Şer'iyye Sicili 44 varaktan oluşmaktadır. Sicilin ebatları 30cm.x42cm. dir. İptal ve tekrar edilen belgelerle birlikte toplam 382 belgeyi ihtiva etmektedir. Bir idane yani borçlanma defteridir. Sicilde 149 Hüccet, 15 senet, 113 Tahrir ve Tahrir Şud ibareleri bulunmaktadır. Belge kayıtlarının ait oldukları yıllar Hicri Zilkade 1296- Şa'ban 1302 (Miladi Ekim 1879- Mayıs 1885 ) yılları arasıdır. İncelenen Şer'iyye Sicili Emval-i Eytam Müdürlüğü adlı kurumun tuttuğu kayıtlardır. Emval-i Eytam Müdürlüğü yetim kalmış ve henüz temyiz yaşına ulaşmamış olan çocukların kendilerine miras kalmış olan mal varlıklarını kontrol ve gözetim altına alma görevini yerine getiren bir kurumdur. Belgelerin konusu Eytam Müdürlüğü'den alınan borçlarla ilgilidir. Borçlanmalar genellikle beş yıl vade ile Lira-i Osmani ve Sim- i Mecidi olarak yapılmaktadır. Umumiyetle verilen borca % 15' lik faiz veya kar ilave Mallarından borç verilen yetimlerin adları kimi yerlerde açıkça geçerken kimi yerlerde ise“filancanın yetimleri”tabiri İle anılmaktadırlar. Hicri 1296-1302 yıllan arası kurumda üç kişi müdürlük yapmıştır. Bunlar Şerif Efendi, Ebezade İbrahim Efendi ve Mustafa Efendi' dir. Sicilde Çok fazla miktarda mühürler bulunmaktadır. Bunların çoğu silik veya çok karışık olduğundan okunamamıştır. Çalışmanın yerel tarih açısından Kütahya İli' ne, genel tarih açısından da Osmanlı Tarihi'ne az da olsa bir katkıda bulunmasını temenni ediyoruz.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The most importance source for Ottoman History researchment is Religious law. I examined fiftythree numbered of Religious law for my thesis study. Fiftythree numbered register of Kütahya' s Religious law consists of 44 page. Dimensions of this Register law are 30 cm.x 42 cm. It consists of totally 382 documents with the ones which are cancelled and repeated. It's the debt register. Document records belongs to the years of Chirstian Era (October 1879 and May 1885) Religious law which is examined consists of the record of Religious law administration named Emval-i Eytam Administration is the association which controls and protect the properties consist of inheritance of the orphan children who aren't arrived to the age of discretion. The subject of the documet is about the debt is possible for five term with Ottoman Liras. In some of the places names of the orphan chidren whose properties can be borrowed as a debt (added %15 interest profit) are clearly told, however in some of the places they are reganded as only Orphan Children. Three people had a great importance in this administration as a director between the years of 1296-1302. (Şerif Efendi, Ebezade Ibrahim Efendi, Mustafa Efendi.) There are many seals in Religious law. These seals can't be read because most of them are mixed and worn. We hope that. Our this study will provide assistance in terms of local history and Ottoman History in terms of the general history.