Postmodern örgüt modeli olarak sanal organizasyonlar ve bankacılık sektöründe uygulamasına ilişkin araştırma
Virtual organization as a postmodern organization and research about its aplication in banking sector
- Tez No: 125766
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yönetim teorisinde 1960'h yıllardan itibaren büyük dönüşümler yaşanmış ve bu dönüşümün temellerinde küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişme yer almıştır. Özellikle bilişim ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim, mümkün görünmeyen bir çok iş tarzım ortaya çıkarmış, pazarda iş yapma metodlarını değiştirmiştir. örgütlerin yapılandırılmasında ve yönetilmesinde yeni metotlar ortaya çıkmış ve örgütler bilgi teknolojileri tabanında gelişmeye başlamıştır. Bu yapılanmada bilgi ve iletişim teknolojileri kolaylaştırıcı rol oynamaktadır. Bilişim ve iletişim teknolojileri tabanlı süreçlerin oluşturduğu örgütlenme metodlarından biri de sanal organizasyonlardır. Sanal organizasyonlar, farklı coğrafyalarda İş yapan aktörlerin bir amaç etrafında işbirliğine yönelerek faaliyetlerini sürdürmesini esas alır. Bu yapı, işletmelerin müşteri odaklı mal ve hizmet üretebilmelerini sağlarken, bir çok konuda rekabet üstünlüğünü de beraberinde getirmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde modern ve postmodern düşüncenin üzerinde durularak işletmecilik dünyasına olan etkileri anlatılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde sanal organizasyonların yapısı incelenerek özellikleri ortaya konmuş ve dördüncü bölümde bankacılık sektöründe sanal örgütlenme İncelenmiş bunun için Afyon ili merkezindeki bankalarda anket tekniği kullanılarak araştırma yapılmışta*.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In management theory, there have been big transformations since 1960 and the transformation has driven by globalization and the development of information technologies. Especially, the speed change of information and communication technologies made a different business style and changed strategies in market. New methods was appeared to organize and manage organizations and organizations have developed with information technologies. In this structure, information ve communication technologies play a facilitative role. One of the emerging organization model, based on information and communication technologies is virtual organizations. Virtual organizations' fundamental principle is continue operation with cooperation for achieving goals with actors who stand different geography. This structure both allows organization to produce customer focused goods/service and gains competitive advantages in many issues. In first chapter of this study, modern and postmodern philosophy and their influence on business world was explained. In second and third chapter, virtual organizations' structure and its charasteristics was examined. In the chapter four, virtual structure in banking sector was conducted and the research about virtual organizations in banking sector was made