Meslek lisesi öğrencilerinin motivasyonu üzerine bir araştırma Simav ilçesi örneği
A Research about the motivation of the vocational schools and Simav sample
- Tez No: 125765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İnsanlar, birşeyler yapmaya zorlanabilir. Ancak bu kişi, bu işi yapmak istemeye asla zorlanamaz. Çünkü bir işi yapabilmek için gerekli arzu, içimizden gelir. Motivasyon, bir işi yapabilmemizi sağlayan en büyük güçtür. Aynı zamanda motivasyon, yaptığımız bu işten zevk almamızı sağlar. Bu çalışma ile meslek lisesi öğrencilerinin motivasyon araçları ile ne derecede motive edildikleri veya edilebilecekleri belirlenmeye çalışılmıştır. Okul yönetimi ve Öğretmenlerin öğrenci motivasyonunu sağlamada ki, görev ve sorumlulukları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde motivasyonun değişik tanımlan açıklanmıştır, aynı zamanda motivasyon süreçleri, motivasyon çeşitleri ve motivasyonun faydalan anlatılmıştır. İkinci bölümde, motivasyon teorilerini anlatılmıştır. Bu teoriler, belli içeriğe sahip teoriler ve süreç teorileri olarak iki ana bölümde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde motivasyon-yönetim ilişkilerini ve yönetimin fonksiyonları açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde bireyi, içten ve dıştan motive eden motivasyon araçları irdelenmiştir. Son bölümde ise, Kütahya İli Simav İlçesi'ndeki dört farklı meslek lisesindeki öğrencilerin atelye ve laboratuar çalışmalarında nasıl motive olduklarını istatistiksel veriler kullanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT People, can be forced to do anything. However, one can never force people to want something to do, because the desire we need to do something comes from our hearth. Motivation is the strongest force that enables us to do things. It also makes us to take pleasure from what we do. In this study, it has been tried to determine how much the students of vocational school are motivated or will be able to be motivated by motivation materials. It has been tried to reveal the school administration role and the teachers responsibilities in providing student motivation. In the first part, different explanations of motivation one mentioned about motivational processes, kinds of motivation and uses of motivation, are also discussed. In the second part, the motivational theories are explored. These theories are explained in two main parts; process theories and theories that have content. In the third part, the relationship between motivation and management and functions of management are explored. And also in this part, the motivational tools which affect people from inside and outside are discussed. In the last part, by means of statistical data, students of four different vocational schools in Simav, Kütahya and how they are motivated in workshops and laboratories are presented. t&