By pass sağlık hizmetlerinde maliyetlerin kontrolüne yönelik ampirik bir çalışma
An Empirical study for control of costs in by-pass health services
  1. Tez No: 125771
  2. Yazar: FIRAT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
V ÖZET İşletmelerde maliyet olgusunun doğru algılanması esastır. Maliyet olgusunun iyi algılanabilmesi sağlam bir maliyet yapısının oluşturulmasıyla mümkün olacaktır.Ancak iyi kurulmuş ve kurgulanmış maliyet sistemi sayesinde işletmeler, faaliyetlerini sürdürebilir ve sağlıklı bir fiyat politikası takip edebilirler. Yine iyi bir maliyet sistemi aracılığıyla stokların değerlemesi sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir, özellikle de hastane işletmelerinde standart maliyet sisteminin uygulanmasını göstermesi açısından da bu çalışma önem arz etmektedir.“By-Pass Sağlık Hizmetinde Maliyetlerin Kontrolüne Yönelik Amprik Bir Çalışma”başlığım taşıyan bu yüksel lisans tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; konuya temel teşkil edecek şekilde hastane işletmeleri hakkında açıklayıcı nitelikte bilgi verilmiştir.Bu bölümde hastane işletmelerinin nitelikleri, özellik ve fonksiyonları üzerinde durulmuş konuya esas olması bakımından bu konularda bilgiler verilmiştir. Ayrıca yine bu bölümde tüm çalışmaya temel oluşturacak şekilde maliyet muhasebesi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; hastane işletmelerinde hizmet maliyetlerinin neler olduğu açıklanmıştır. Ayrıca yine bu bölümde standart maliyet yöntemine giriş niteliğinde açıklayıcı ve tanımlayıcı bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, hastane işletmelerinde standart maliyet sisteminin yapısı üzerinde durulmuş ve bu yapının nasıl kurulabileceği hakkında bilgiler verilmiştir. Yine bu yöntemden sonra oluşacak sapmaların analizi de ortaya konulmuştur. I Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, ilk üç bölümü kapsar nitelikte bir uygulama gerçekleştirilmiştir.Uygulama International Hospital İstanbul A.Ş.'de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Truly evalution of cost of price is the essential factor in the managing.lt can be possible with a reliable determinig of cost of price. So as, management could be permanent and able to follow a manner of a reliable cost of price when they have provided a well-founded system of cost of price.Also, the valuable evalution of the stocked products can be possible with a well-founded system of cost of price.Because of this reason and the reasons related to it, accounting of prices requires an essential necessity. This high bachelor degree thesis with the title of“an Empirical Study for Control of Costs in By-Pass Health Sevices ”is consisted of four sections. In the first section, descriptive information is given about the managing of institutions establishments especially of hospitals.In this section, characteristics and functions of management in hospitals is dealt with. In the second section of the thesis, information about cost factor and cost acounting is given.So as, explanations and analyses about the subject are consisted. In the third section, information about the cost accounting in hospital management is given.Detailed information about primary factor, prices of products and worker's pay, so as, explanatory and descriptive information about the general services and their methods of determining are given. In the fifth, the last section, analysing of the subjects dealt with in the first three sections.This study is applied to determining of the cost of the prices of“by pass”intervention in constitution of International Hospital.