Türkiye'de medikal turizm ve geliştirilmesi: Örnek bir araştırma
Medical tourism and development in Turkey: A sample survey
  1. Tez No: 273180
  2. Yazar: EBRU ÖZKAN DEMİRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Medikal turizm son yıllarda yükselen bir trenddir. Dünyada hızla çeşitlenmeye, büyümeye ve önemli bir alternatif turizm olmaya doğru gitmektedir. Medikal turizm bir ülkeden diğer ülkeye herhangi bir sebeple (tedavinin ekonomik oluşu, bekleme süresinin uzunluğu veya daha kaliteli sağlık hizmeti v.b) özellikle tedavi için gidilmesidir.Medikal turizmde en önemli değerler zaman, kalite ve maliyettir. Dünyada yaşanan küreselleşme süreci, ülke sağlık sistemlerinde yaşanan problemler, tüketicilerin bilinçlenmesi ve turizm sektörünün gelişmesi, ülkelerin sağlık hizmetlerinin maliyetlerini düşürmek için yeni arayışlara girmesine sebep olmuştur. Bunun sonucu olarak sağlık hizmetlerinin daha ekonomik ve kaliteli alınabilmesi için ülkelerarası hasta hareketliliği artmıştır.Bu çalışma ile turizmin çeşitlendirilmesi bağlamında da oldukça önem taşıyan medikal turizm alanındaki gelişmeler ve Türkiye'nin bu alandaki konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde çalışmanın amaç ve önemine değinilmiş, ikinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise medikal turizm açısından durum tespiti yapmaya katkı sağlaması, karşılaşılan olası sorunlar ve medikal turizmin gelişimine ışık tutması açısından özel bir hastanede yapılan yüz yüze görüşme ve anket uygulamalarının sonuçlarına yer verilmiştir.Araştırma sonunda elde edilen bulgular ışığında medikal turizmin Türkiye'deki mevcut durumu ortaya konmuş, medikal turizm kapsamında ele alınan medikal turizm faaliyetlerinin Türkiye'deki uygulamalarını ve elde edilen geliri arttırarak, medikal turizm sektöründe rakip ülkelerin önüne geçirebilecek çözüm önerileri geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In recent years health tourism is rising trend. In the world it is moving directly to be the most varied, fastest developing and important tourism alternative. Medical tourism is the movement of a person from one country to another country for any reason (waiting list lenghth, treatment economically or a beter health service etc.) especially movement for treatment.Time, quality and cost are the most important values in health tourism. İn the period of globalization, there is an increase in international patient movement due to the countries? health system problems, customers? awareness and the development of tourism together with new searching enterprises to drop the cost of health services in all countries. This results in movements of international patients to get more economic and quality health services.This study aims to describe the development in medical tourism and Turkey?s position on this subject to increase the opportunities of the market in variety. The thesis consists of three parts. Part one, the introduction, mentions the aim and the importance of the study. Part two is about the conceptual framework which covers the definition, scope, and implementations in Turkey and abroad. The last part includes the questionnaire and face to face interview results carried out in a nongovernmental hospital to contribute the determination of the situation, solutions of possible problems and enlighten the way to development for medical tourism.According to findings obtained in the result of investigation extant position of medical tourism in Turkey is exposed, by making more revenue and its applications in Turkey of medical tourism organizations that are taken up including in health tourism, solution proposals are improved to pass on from rival countries in the medical tourism sector.