Vektör kontrollü sürekli mıknatıslı senkron motor sürücü ve fırçasız DC motor sürücü düzeneklerinin analizi ve simülasyonu
The Analysis and simulations of vector controlled permanent magnet synchronous motor and brushless DC motor drive system
  1. Tez No: 125871
  2. Yazar: UMUT DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
VEKTÖR KONTROLLÜ SÜREKLİ MIKNATISLI SENKRON MOTOR SÜRÜCÜ VE FIRÇASIZ DC MOTOR SÜRÜCÜ DÜZENEKLERİNİN ANALİZİ VE SİMÜLASYONU (Yüksek Lisans Tezi) M.Umut DEMİREZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Son zamanlara kadar DC motor sürücüleri servo uygulamalarında geniş bir kullanım ulanma sahipti, AC sürücüler, kontrol tekniklerinin AC motorları DC motorlara dönüştürebilmesi için yetersiz olmasından dolayı uygulamada kullanılamıyordu. Vektör kontrol tekniğinin geliştirilmesinden sonra AC sürücülerin dinamik kontrol problemleri çözüldü ve performansları yükseldi. Dokpsıyla, AC sürücüleri 4e DC motor sürücüleri gibi yüksek performansta bir şekilde kullanılabilmeye başlandı. Sürekli mıknatısta senkron motor (SMSM) ve fırçasız doğru akım motorunun (FDAM) bir çok benzerlikleri vardır İkisininde rotorlarmda sürekli mıknatıs, statorlarında ise değişken akım bulunmaktadır. B%ieefi sabit gettlikü bir moment üretilebilir. Bu iki makinenin farkı SMSM'un sinüzoidal FDAM'un ise yamuksal bir emk'sı olmasıdır. Bu çalışmada SMSM, FDAM'lann karakteristikleri, seçim kriterleri, sürücü düzeneklerin tasarımı, yapısı çalışma karakteristikleri detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bitim kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi 6080105 VektörKontrol, FDAM, SMSM, Vuruntu, Dalgacık 173 Tez Yöneticisi 4 Y«LDoç.Dr. M. Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS AND SIMULATIONS OF VECTOR CONTROLLED PERMANENT MAGNET SYNCHROUS MOTOR AND BRUSHLESS DC MOTOR DRIVE SYSTEM (M.Sc. Thesis) M.Umut DEMİREZEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT Until recently, DC motor drivers in servo applications had a large area of use. AC drives were not being used in applications because their control techniques were inadequate with in using AC motors like DC motors. After the development of vector control techniques, the dynamic control problem of DC drives was solved and their performance was high. Therefore, AC drivers too were begun to be used in a high performance just like DC motor drivers. Permanent magnet synchronous and Brushless DC motors have several similarities. In both of their rotors there is permanent magnet and in their stators, there are variable currents. Thus, constant amplitude of torque can be produced. The difference between these to machines is that PMSM has a sinusoidal back emf and BLDCM has a trapezoidal back emf. Therefore, these two machines require different drives. In this research, PMSM, BLDCM characteristics, selection criteria, the design of drive system, their structures and operational characteristics are being examined in detail. Science Code Key Words Page Number Adviser 6080105 Vector Control, PMSM, BLDCM, Cogging, Ripple 173 Assist.Prof.Dr. M.Timur AYDEMİR