Yer altı boru hatlarının katodik korumasının bilgisayar modellemesi
Computer simulation of cathodic protection of underground pipe line
- Tez No: 125870
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
YER ALTI BORU HATLARININ KATODİK KORUMASININ BİLGİSAYAR MODELLEMESİ ( Yüksek Lisans Tezi) GONCA GÜNDAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 2002 ÖZET Korozyon günlük hayatimizin bir parçası olan doğal bir olaydır. Korozyon malzemenin çevre ile etkileşimi sonucu malzemede meydana gelen aşınmadır. Katodik koruma, korozyonu önlemek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Genel olarak katodik koruma sistemleri yapıyı korumak için gerekli akım ihtiyacını ve anot konfigürasyonunu geliştirilerek dizayn edilir. Bu çalışmada yer altı boru hatları katodik koruma bilgisayar programı yapılmış ve uygulamalar sunulmuştur. Katodik koruma, galvanik anotlu katodik koruma ve dış akım kaynaklı katodik koruma olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki katodik koruma yöntemi de incelenmiştir. Daha sonra bu program iki proje üzerinde uygulanmıştır. Program ve proje sonuçları karşılaştırıldığında %5 gibi ihmal edilebilir sapma olduğu görülmüştür. Bilim kodu Anahtar kelime Sayfa adedi Tez yöneticisi 602.03.02 Korozyon,Katodik Koruma 65 Prof.Dr.Timur KOÇ ©OKOM/örfASYOfl
Özet (Çeviri)
COMPUTER SIMULATION OF CATHODIC PROTECTION OF UNDERGROUND PIPELINE ( M.Sc. Thesis) GONCA GÜNDAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 2002 ABSTRACT Corrosion is a natural phenomenon which exists as a part of our daily life. Corrosion is the destruction of material resulting from exposure and interaction with the environment. Cathodic protection is one of the most widely used method of corrosion prevention. Cathodic protection systems are commonly designed by estimating the overall current demand and then developing an anode configuration sufficient to protect the structure. In this study, the computer program is done and applications presented concerning the underground pipeline cathodic protection system. There are two types of cathodic protection systems which are impressed current cathodic protections and sacrificial anode cathodic protection. Both of them are studied. After that, this study is applied on two projects. When the project and program results are compared, it is seen that, there is %5 error which is negligible. Scientific code Key words Total of pages The adviser of thesis 602.03.02 Corrosion, Cathodic Protection 65 Prof.Dr.Timur Koç