Tam zamanında üretim sistemi ve üretim kaynakları planlama sisteminden oluşturulan melez sistem ve bir firmaya uygulanması
The Implementation of hybrid system of just in time and manufacturing resource planning in a firm
- Tez No: 125968
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİ VE ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMA SİSTEMİNDEN OLUŞTURULAN MELEZ SİSTEM VE BİR FİRMADA UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özlem Dedeş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Küreselleşme ve bunun sonucunda sınırların önemini yitirmesi ile firmalar, her geçen gün daha da artan rekabet ortamında hep bir adım önde olmayı istemektedirler ve bu, firmaları üretim sistemlerinde sürekli iyileştirme ve yenilik yapmaya zorlamaktadır. Bu çalışmada, firmalar tarafından en çok kullanılan UKP ve TZÜ üretim sistemleri öncelikle ayrı ayrı ele alınmıştır, daha sonra bu sistemlerin birbirlerinin zayıf yönlerini nasıl tamamladığı gösterilmeye çalışılmıştır ve bunun sonucunda her iki sistemin güçlü yanlarının alınması ile oluşturulan melez sistem anlatılmıştır. Ele alman firmada belirlenen performans kriterleri, eski sistemde ve melez sistemde Minitab programı kullanılarak karşılaştırılmış ve sonuçları yorumlanmıştır. Bilim Kodu : 605.02.03 Anahtar Kelimeler : Üretim, itme sistemi, çekme sistemi, itme - çekme entegresyonu Sayfa Adedi :102 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
THE IMPLEMENTATION OF HYBRID SYSTEM OF JUST IN TIME AND MANUFACTURING RESOURCE PLANNING IN A FIRM (M. Sc. Thesis) Özlem Dedeş GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In the global world, the firms wanted to be the leader and this forced them to find better than better in manufacturing systems. In this research, the JIT and MRP II manufacturing systems are firstly researched indepenently, secondly they are contrasted and tried to be showed their weak positions, thirdly their strong positions are combined and Hybride System is natured, lastly the Hybride System is implemented in a firm and contrasted the results with old sysytem and analized with Minitab. Science Code: 605.02.03 Key Words : Manufacturing, push system, pull system, push - pull integration Page Number: 102 Adviser :Prof. Dr. Bilal TOKLU ~3ESES"«S2?