Endüstriyel eğitim veren öğretim kurumlarında iş kazası risk tahminleri ve alınabilecek önlemleri
The Work accidents risk predictions and measures, in industrial educational schools
  1. Tez No: 125969
  2. Yazar: B. RUHSAR KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ENDÜSTRİYEL EĞİTİM VEREN ÖĞRETİM KURUMLARINDA İŞ KAZASI RİSK TAHMİNLERİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER (Yüksek Lisans Tezi) B. Ruhsar KAVASOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Türkiye, gerek meydana gelen iş kazaları gerekse meslek hastalıkları açısından dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Meydana gelebilecek iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesinde endüstriyel alanlarda çalışanların ve çalışma hayalına hazırlanan öğrencilerin iş kazaları ve iş güvenliği konularında periyodik olarak eğitilmeleri ve bilinçlendirilmelerinin gerekliliği ortadadır. Bu çalışmada, mesleki ve teknik alandaki eğitim veren öğretim kurumlarının Türkiye ve dünya' daki durumu incelenmiştir. Bu amaçla, endüstriyel eğitim veren dokuz ayrı kurumdaki idareci, öğretmen ve öğrencilere konu ile ilgili anket uygulanarak, bu kurumlarda yer alan atelyelerde meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi hususunda alınabilecek tedbirler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 605.01.01 Anahtar Kelimeler : İş kazası, iş güvenliği, makine-teçhizat, koruyucu malzeme, mesleki eğitim, levha, ilk yardım Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
THE WORK ACCIDENTS RISK PREDICTIONS AND MEASURES, IN INDUSTRIAL EDUCATIONAL SCHOOLS (M.Sc. Thesis) B. Ruhsar KAVASO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Among the countries in the world, Turkey is one of the worst place that the both work accidents and vocational diseases occurs. In order to prevent the work accidents in the industry, students studied in workshops and workers have to be trained periodically on work safety. In this study the problems of mechanical and vocational schools in Turkey and in the world have been investigated. For this purpose, a questionair has been apllied for 9 different schools to determine the probability of work accidents during the training. Science Code : 605.01.01 Key Word : Occupational acidents, work place safety, machine- equipment, protective gear, occupational education, panel, first aid. Page number : 102 Adviser : Doc.Dr. Mustafa KURT