Düşük karbonlu çeliklerin örtülü elektrot ark ve MAG kaynak yöntemleriyle kaynaklanabilirliğinin ekonomik yönden incelenmesi
Examining economically the weldability of low carbon steels with coated electrode are that it used in their weld and MAG weld methods
- Tez No: 126022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
DÜŞÜK KARBONLU ÇELİKLERİN ÖRTÜLÜ ELEKTROT ARK ve MAG KAYNAK YÖNTEMLERİ İLE KAYNAKLANABİLİRLİĞİNİN EKONOMİK YÖNDEN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hasan NEMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışma ile, düşük karbonlu çeliklerin örtülü elektrot ark ve MAG kaynak yöntemleriyle kaynaklanabilirliğinin ekonomik yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Esas malzeme olarak St 37 çeliği kullanılmış, kaynak işlemlerinde rutil ve bazik elektrotlarla ark kaynağı; karbondioksit (CO2) ve karışım gazı (%88 Ar + %10 C02 + 02) ile de MAG kaynak yöntemleri uygulanmış ve maliyetleri hesaplanarak bir karşılaştırma yapılmıştır. Kaynak işlemleri oluk pozisyonunda uygulanmıştır. Çalışma bitiminde MAG kaynak yönteminin örtülü elektrot ark kaynağı yöntemine göre zaman, işçilik ve maliyet yönünden daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Rutil elektrot, bazik elektrot, MAG kaynağı, ekonomiklik. Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERTÜRK
Özet (Çeviri)
11 EXAMINING ECONOMICALLY THE WELDABILITY OF LOW CARBON STEELS WITH COATED ELECTRODE ARC THAT IS USED IN THEIR WELD AND MAG WELD METHODS (M. Sc. Thesis) Hasan NEMEZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT The aim of this work is to examine economically the weldability of low carbon steels with coated electrode arc that is used in their weld and MAG weld methods.As main material st 37 steel was used;in the weld processes arc weld with rutile and basic electrodes ; and with carbondioxide (CO2) and mixed gas (%88 Ar + %10 CO2 + O2) MAG weld methods were applied and a comparison was made by calculating the costs. The weld operations were applied in channel position.At the end of the work; it's resulted that according to coated electrode arc weld method, MAG weld method is much more economic with regard to time, workmanship and cost. Science Code : 500.10.20 Key Words : Rutile electrode,basic electrode, MAG weld, economically. Page Number : 94 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ibrahim ERTÜRK