Düşük karbonlu çeliklerin tozaltı ark kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliğinin ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 76339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, kimyasal analizleri farklı olan 6 çeşit düşük ve orta karbonlu çelik malzeme, tozaltı ark kaynak yöntemi il e ? 4mm çapında OE S1 kaynak teli ve OP 1100 Aglomere kaynak tozu kullanılarak kaynatılmıştır. Ana malzeme, ITAB ve kaynak metali mikro yapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kaynak edilen malzemelerin, sertlik, çekme ve çentik darbe deneylerinde, artan karbon oranına bağlı olarak, sertlik, akma ve çekme mukavemetinin arttığı bununla beraber, %uzama ve çentik darbe dayanımının azaldığı tespit edilmiştir. Çekme deneyinde, %0.24C, %0.37C ve %0.46C'lu malzemeler, kaynak metalinden kopmuş ayrıca %0.37C ve %0.46C'lu kaynaklı malzemelerin 180° eğme deneyinde ise birleşme bölgelerinde çatlama meydana gelmiştir. Sonuç olarak, %0.15C, %0.17C ve %0.22C'lu malzemelerin kaynak edilebilirliğinin iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, steels with low - and medium - carbon contents (6 different chemical composition ) welded through submerged arc welding method using 4mm. diameter welding wire (OE S1) and welding flux (OP 1100 Aglomere). Microstructure and mechanical properties of the main metals, heat- affected - zones and weld metal was analysed. It has been found that hardness, yield strengt and tensile strength of the welded materials increase as the carbon content of the materials increases and that elongation in lengt(%) and impact strengt decrease with the increasing carbon content. It has been observed that steels with the carbon contents of 0.24%, 0.37% and 0.46% cracked down in the weld metal region in the tensile test and also that welded materials with carbon content of 0.37% and 0.46% cracked beween the weld metal and heat - affected -zones in the 180° bending test. It can be concluded that steels with the carbon contents of 0.15%, 0.17% and 0.22% have good weldability.