Şirket birleşmeleri ve bir uygulama
Merger and a case study
  1. Tez No: 126024
  2. Yazar: DİLEK PARLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ŞİRKET BİRLEŞMELERİ VE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Dilek PARLAYAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada şirket birleşmeleri, birleşmenin tanımı, birleşmelerde beklentiler, birleşme nedenleri, birleşmenin sınıflandırılması, birleşmelerin oluşumu ve bu bağlamda birleşme ve satınalma süreci ele alınmıştır. Şirket birleşmelerinin tarihsel gelişimi ve dünyadaki birleşme örnekleri ışığında, ülkemizde şirket birleşmelerinin gelişimi ve güncel birleşme örnekleri irdelenmiştir. Bu bağlamda, şirket birleşmesi yapan bir firmada örnek bir çalışma yapılarak, şirketlerin birleşmeden önceki durumları ve birleşme sonrası oluşan şirketin durumu incelenmiş ve bir mali durum analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda birleşmiş şirketin mali durumunun birleşen her iki işletmenin bireysel mali durumlarından daha iyi olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.00 Şirket birleşmesi 119 Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
MERGER AND A CASE STUDY (M. Sc. Thesis) Dilek PARLAYAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April, 2002 ABSTRACT In this study, company mergers, definition of merger, causes and expectations from it, classification, processing of merger in connection with these merger and purchasing process has been discussed. In the light of historical progress of merger and the samples of merger in the world, the developments of merger and actual merger samples in our country have been examined. A case study has been realized in a company which had already merged, the situations of the firm have been researched before and afterwards and the company analyzed financially. In the result of the analyze it has been seen that financial position of the merged company is better than the companies individual financial positions before merger. Science Code Key Words Page Number Adviser 605.02.00 Merger 119 Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR