Vakumlu betonun basınç dayanımı üzerinde bir araştırma
A Research on pressure endurance of vacuumed concrete
- Tez No: 126025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV VAKUMLU BETONUN BASINÇ DAYANIMI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Hakan Bolat GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ANKARA ÖZET Yapılan çalışmada 15 cm yüksekliğinde 2x6 metre ebatlarda şahit beton, 3x4 metre ebatlarda tam vakumlu beton ve 3x4 metre ebatlarda tam vakumlu beton alanları oluşturulmuştur. Bu alanlara hazır beton tesisinden temin edilen beton dökülerek üzeri vibratörlü mastarlarla düzeltilmiştir. Tam vakumlu betona 35 dakika, yan vakumlu betona 18 dakika vakum uygulanmıştır. Sonuçların karşılaştırılması için referans alınacak şahit betona da hiç vakum uygulanmamıştır. Şahit beton dökülüp mastarlandıktan sonra, tam ve yarım vakumlu betonlar da vakum işi sona erdikten sonra perdah makineleri ile yüzeylerine son hali verilmiştir. Çalışmada betonlardan muhtelif adette 7,5 cm çapındaki karot makinesi ile yaklaşık 15 cm boyunda numuneler çıkarılmıştır. Çıkarılan numunelerin tamamının alt yüzeyi taş kesme makinesi ile düzeltilmiştir. Alt yüzeyleridüzeltilen bir kısım numunede tekrar taş kesme makinesinde ortadan ikiye kesilmiştir. Böylece alt ve üst tabaka olarak incelenmek amacıyla yarımboy numuneler elde edilmiştir. Tam vakumlu, yarım vakumlu ile şahit betonların 7. ve 28. günlerde tamboy halinde basınç dayanımı, aynı günlerde alt-üst tabakalar halinde yarımboy olarak basınç dayanımı değerleri ölçülmüştür. Bu çalışmada, betona taze halde iken uygulanan vakumun ve vakum süresinin 7. ve 28. günlerde tamboy ve alt-üst tabakalar halinde yarımboy numunelere etkisi araştırılmıştır. Bilim Kodu :2251101 Anahtar Kelimeler : Beton, vakum, basınç dayanımı Sayfa Sayısı :76 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
VI A RESERCH ON PRESSURE ENDURANCE OF VACUUMED CONCRETE (M.Sc. Thesis) HAKAN BOLAT GAZİ UNIVERSTY INSTUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT During the research 3 types of concrete areas had been formed. First area is a reference concrete area with 15 cm of height and 2x6 meters of dimensions, second area is a complete vacuumed concrete area with 3x4 meters of dimensions, and finally third area is a complete vacuumed concrete area with 3 x 4 meters of dimensions. Ready made concrete had been poured onto these areas and smoothed with a surface vibrator. Complete vacuumed concrete had been vacuumed for 35 minutes besides half vacuumed concrete had been vacuumed for 18 minutes. No vacuum had been applied to reference concrete. Final form had been given to reference concrete after it has been poured and polished. Final forms had been given with a polish machine to vacuumed concretes after they have been vacuumed. Various sized samples with a diameter of 7.5 cm had been taken using a carot machine. Bottom layers of the samples had been smoothed using a cutting stone machine. Some samples had been cut into two halves with a cutting stonevn machine in order to get half sized samples for the research. 7th and 28* day pressure values for full sized samples as well as 7th and 28th day pressure values for top and bottom layers of the half sized samples have been exposed. During the research effects of vacuum which has been applied to fresh concrete and also effects of vacuum duration at 7th and 28th days had been studied. Science Code Key Words Page Number Adviser 2251101 Concrete, vacuum, force endure 78 Yrd.Doç.Dr. Osman ŞİMŞEK