Antalya-Beşkonak HES projesi iletim tüneli güzergahı jeofizik incelemesi
- Tez No: 12603
- Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN SAMİ KOCAEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Antalya-Beşkonak HES projesi kapsamında yapılacak olan iletim tüneli güzergahında, tünel geçkisi boyunca geçilebilecek olan litolojik birimlerin belirlenmesi amacıyla jeoelektrik özdirenç çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar esnasında jeoelektrik sondajlar Schlumberger elektrod açılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tünel güzergahı boyunca görülen konglomeraların ki İtası ve kumtaşı ardalanmasmdan oluşan fiişe oranla çok daha yüksek rezistiviteli olması bu seviyelerin ayırımının kolaylıkla yapılmasına olanak sağlamıştır. Yapılan elektrik sondajların değerlendirilmesi sonucu tünel geçkisini dört bölüme ayırmak mümkündür: i. Bölüm; tünel girişinden itibaren 130 no.lu ölçüm noktasına kadar olan yaklaşık 3870 metrelik kısımda tünel konglomera içersindedir. 2. Bölüm; 130 ve 133 no.lu noktalar arasında kalan bölgedir. Bölge konglomeradan fi işe geçiş bölgesi olarak tanımlanmıştır. 3. Bölüm; 133 no.lu noktadan itibaren 143 no.lu noktaya kadar devam eden bölgedir ve bu bölümde tünel geçkisi fi işten geçmektedir. 4. Bölüm; 144 no. lu elektrik sondajdan tünel çıkışına dek olan bölgedir ve kesin olarak isimi endir i lemeyen ancak üzerindeki şeyl örtüsünden daha yüksek rezistiviteli ve pekişmiş temel içinden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY Geoelectric Resistivity investigations were performed to determine the lithologic units along the alignment of the head-reach tunnel planned within the scope of Antalya- Beskonak HEPP project. During the investigations, the geoelectric sounding locations were designated according to Schlumberger Method. The conglomerates that crop out along the alingment, posses higher resistivity values than those of the flysch sequence which is composed of alternation of shale and sandstone. Thus, distinct resistivity contrast made it possible to distinguish the conglomerate horizons. Based on the results of electrical soundings, four distinct sections were distinguished along the tunnel al ingment : In section 1 the tunnel penetrates the conglomerates through a section of 3870 m between the entry parted and measurement point no 130. Section 2, which comprizes points no 130 and 133, may be described as a transitional zone between conglomerates and flysch. Section 3 remains entirely within the flysch and extends between measurements points no 133 and 143. Section 4 could not be precisely described. However, it comprizes bedrock having higher resistivity than that of the overlying shale cover.