İzmir-Aliağa Termik Santral sahası jeomühendislik incelemesi
- Tez No: 12604
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
IV ÖZ3T Bu çalışmada, 2x500 MW gücünde Aliağa Termik Santralı nm temel durumları çalışılmış, temeller için mühendislik parametreleri saptanmış ve yerleşim alanının geoteknik değerlendirmeleri yapılmıştır. Santral sahası esas olarak aglomera, tüf ve bazalt türü volkanik kayaçlardan oluşmaktadır. Aglomeraların üst seviyeleri aşırı derecede ayrışmış ve üzerinde ince bir toprak tabakası oluşmuştur. Santral sahasının orta bölümünde volkanik kayaçlarm üzerinde alüv yonlar görülmektedir. Santral sahasında toplam 21 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Bu sondajlarda her 1 metrede bir SPT yapılmıştır. Laboratuvar deneyleri için, farklı litoloji lerden“Thin wall samples”ile örselenmemiş örnekler alınmıştır. Temel kayaçlarmın hidrolik iletkenliği nin genel bir değerlendirmesi için bir kuyuda geçirimlilik deneyi yapılmıştır. Arazi gözlemleri ve çalışmaları ile laboratuvar deneylerine göre temelle rin jeoteknik değerlendirmesi yapılmıştır. SPT sayılarından temel zeminlerinin taşıma kapasite si hesaplanmış; alüvyonlar için 0.3-1.0 kg/cm2 tüfler ve ayrışmış aglomeralar için 1.9-2.2 kg/cm2 değerleri elde edilmiştir. Konsolidasyon deneyi sonuçları kullanılarak, santral ana yapıları altında ki oturmalar hesaplanmıştır. Maksimum oturma, 21.92 cm. olarak bulunmuştur. Drena jın tek yönlü olacağı kabul edildiğinde, sıkışabilir tabaka kalınlığına bağlı olarak oturma süresinin 6.5-320 yıl arasında olacağı bulunmuştur. Beklenilen oturmaların kabul edilen limitleri aşabileceği göz önüne alınarak, santral ağır yapılarının sağlam aglomeraların yüzeylendiği güney kısma kaydırılması önerilmiştir. Bu mümkün olmadığı taktirde,tesisler saklan ana kayaya kadar inen kazıklar üzerine oturtulmalıdır, ^u durumda kazıkların uzunlumu 11 m. olacaktır. 60 cm. çapında kazıklar kullanıldığında tanıma kapasitesi 103 ton, 80 cm. çapında kazıklar kulla nıldığında 179 tona kadar çıkabilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the foundation conditions of the 2x500 KW capacity Aliağa Thermal Power Plant is studied, engineering parameters of the foundations are determined and a geotechnical evaluations of the site conditions are performed. At the plant site the volcanic rocks mainly agglomerates, tuffs and basalts dominate the litology. The upper surface of the agglomerates is highly weathered thus forming a thick soil cover. Towards the central part of the plant site Quaternary alluvial deposits over lie the volcanic rocks. A total of 21 boreholes were drilled at the plant site. In each borehole Standart penetration tests are per formed at every 1 m. interval and undisturbed“Thin wall samples”are taken from different soil layers. A per meability test is performed in one borehole to have a general assessment of the hydraulic conductivity of the foundation rocks. Based on the field observations, in- situ and laboratory tests the geotechnical evaluation of the foundation is performed. Bearing capacity of the foundation rocks is assessed from the SPT values which yielded 0.3-1.0 kg/cm2 for alluvium and 1.9-2.2 kg/cm2 for tuffs and weathered agglomerates. The maximum settlement is found 21.92 cm. Assuming that the drainage should take place in one direction only, the settlement periods have been obtained 6.5- 320 years according to the thickness of the compressible soil layers. Due to the fact that the expected settlements are exceeding the tolerable limits, it is recommended that the heavy structures should be shifted further south where agglomerates are exposed. Otherwise, the structuresvıı should be founded on the piles which extend down to sound bed-rock. In this case the pile length is calcu lated as1 11 m. and using 60 cm. diameter piles the bearing capacity will be 103 tons and for piles of 80 cm. diameter the bearing capacity may be up to 179 tons.