Türk ahşap sanatında gerçek ve taklit kündekari elemanlarının fiziksel performansının karşılaştırılması
Comparison of physical performance of some real and imitation kundekari members in Turkish wooden craft
  1. Tez No: 126046
  2. Yazar: MEHMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; Kündekari yapım tekniğine uygun üç farklı ağaç türlerine ait hızlandırılmış yaşlandırma deneyi uygulandıktan sonra oluşan yüzey gerilimine ait sayısal verilerin elde edilmesi ve analizi yapılarak gerçek ve taklit kündekaride deformasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Deney örnekleri gerçek ve taklit yapım tekniğine uygun olarak iğne yapraklı ağaçlardan Toros sediri (Cedrus libani A. Rich), yapraklı ağaçlardan ceviz (Juglans regia L.) ve tropik ağaçlardan ayous (Abachi, obache) seçilmiştir. Tek tip kompozisyondan 8 gerçek 8 taklit olmak Üzere 16 panel yapılmıştır. Tüm paneller aynı şartlarda, JIS A 9201 Japon standardında belirtilen esaslara uygun olarak hızlandırılmış yaşlandırma deneyine tabii tutulmuştur. Bu panellerde iki farklı geometrik bloktan oluşan 128 örnek esas alınarak radyal yüzde boyutsal değişim ölçümleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre; ağaç türleri arasında boyutsal değişim ayousta en az iken radyal yüzde en az deformasyon ceviz ağacında görülmüştür, özellikle gerçek kündekari tekniğinde ceviz daha iyi sonuç vermiştir. Yapım tekniği olarak, boyutsal değişim gerçek kündekari örneklerinde daha yüksek çıkmıştır; öte yandan, gerçek kündekari örnekleri taklit örneklerine göre daha az deforme olmuştur.Anahtar Kelimeler : Ahşap sanatı, kündekari, mobilya
Özet (Çeviri)
This study intended to obtain and analyze the data concerning the radial stresses on the surface of some wood species that are used in“kundekari”construction after subjecting them to the accelerated agging tests. Specimens were constructed of three different wood species; namely Cedrus (Cedrus libani A.Rich) as a softwood, European walnut (juglans region L.) as a hardwood, and Obacbi (Troplochiton scleroxylon) as a tropical hardwood species. One type of“kundekari”composition was utilized with 8 panels of“real”and 8 panels of“imitation”types. Total of 16 panels were constructed and subjected to the accelerated aging in accordance with the Japanese Standard JIS A 9201. Dimensional changes on the radial surfaces of two different geometric blocks were measured from each panel and recorded. According to the results of tests, the least dimensional change on the radial surface was measured with ayous among the three wood species. However, in terms of surface deformation, walnut had the least checks and splits on the radial surface. Overall, the“real”kundekari specimens deformed less than the“imitition”specimens while the“real”kundekari specimens gave higher rate of dimensional change. Key words : wooden craft, kundekari, furniture