Mustafa Aslan Aslaner'in mimariye yaklaşımı: Proje ve yapılarının incelenmesi
An Architectural approach to Mustafa Aslan Aslaner: Project and buildings
- Tez No: 126045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
MUSTAFA ASLAN ASLANER'İN MİMARİYE YAKLAŞIMI: PROJE VE YAPILARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ersin ACAR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Türkiye ve yabancı ülkelerde mimarlık alanında başarılarını kanıtlayan Türk mimarları hakkında çok az sayıda kaynak bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu alandaki boşluğun bir kısmının doldurulabilmesidir. Bu çalışmada, mimarlığa değerli eserler veren Mustafa Aslan Aslaner seçilmiştir. Diğer mimarlarımız için de benzer çalışmalar yapıldığında, zincirin diğer halkaları tamamlanacaktır. Bu çalışmada, Aslaner'in hayatı ve mimari yapıları incelenmektedir. Bu yapılar değerlendirilirken, İTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde yapılmış olan bir tez kullanılarak, değerlendirme ölçütleri oluşturulmuştur. Bu değerlendirme ölçütleri; çevre verileri, dış biçimlenme, tasarım kurgusu ve konstrüksiyon olmak üzere dört ana başlıkta toplanmaktadır. Çevre verileri ana başlığı altında; kentsel mekan sürekliliği, ulaşım, sosyal çevre ile ilişki, iklim, arsaya yerleşim ve yönlenme, peyzaj, otopark ve topografyaya uyum alt başlıkları yer almaktadır. Dış biçimlenme ana başlığı altında; kütle özellikleri, mimari çevreye uyum ve simgesellik alt başlıkları, tasarım kurgusu ana başlığı altında ise; programa uygunluk, fonksiyonel çözümler, iç mekan özellikleri, uygulanabilirlik, maliyet ve esneklik alt başlıkları yer almaktadır. Konstrüksiyon ana başlığı, detay çözümleri ve taşıyıcı sistem olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu ölçütler kullanılarak yapılar değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 1123 Anahtar Kelimeler :Mustafa Aslan Aslaner, monografi, çevre verileri, dış biçimlenme, tasarım kurgusu, konstrüksiyon Sayfa Adedi : 225 Tez Yöneticisi : Doç Dr. Demet IRKLI ERYILDIZ
Özet (Çeviri)
11 AN ARCHITECTURAL APPROACH TO MUSTAFA ASLAN ASLANER: PROJECTS AND BUILDINGS (M. Sc. Thesis) Ersin ACAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT There are few resources about Turkish architects who prove their architectural success in Turkish and foreign scientific literature. The aim of this work is to contribute to this field. In this study Mustafa Asian Aslaner, who produces many valuable works in architecture was choozen. The study aim to be a component of a chain of studies of the sort on Turkish Architect in the future. In this thesis, life and architectural works of Mustafa Aslaner are examined. The evaluation criteria for the buildings chosen were referred from a thesis which was done in İTÜ, Faculty of Architecture. These evaluation criteria are processed in four main titles which are environment, form, design formation and construction. The subtitles under the main title of environment are continuity of urban space, accessibility, relation to social environment, climate, settlement and orientation, landscape, parking and topography. Mass characteristics of buildings, harmony to architectural environment and symbolism are subtitles of outdoor forming. Appropriateness to the program, functional solutions, indoor characteristics, applicability, cost and flexibility are examined under the main title of design formation. The subtitles of construction are detailing and load carrying systems. The chosen buildings of Aslaner are evaluated by these criteria. Science Code Key Words Page Number Advisor 1123 Mustafa Asian Aslaner, Monography, Environment, Form, Design Formation, Construction 225 Assoc. Prof. Dr. Demet IRKLI ERYILDIZ