Güneş enerjisinden yararlanarak deniz suyu ve kirli sulardan temiz su elde edilmesi
- Tez No: 12606
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi ile çalışan bir damıtım düzeneği incelenmiştir. Deneyde, 0.56 m2 yüzeyli bir damıtım düzeneği ile Haziran 1989 - Eylül 1989 ayları arasında alınan deneysel ölçüm sonuçları, kuramsal hesaplamalardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış, düzeneğin verimliliği bulunmuştur. Deneyler Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde yapılmıştır. Damıtım düzeneğinde, damıtıcı verimine katkıda bulunacak değişkenler deneysel olarak incelenmiş ve bunlar arasında damıtıcı içindeki havanın basıncının düşürülmesi ile damıtıcının dışındaki hava akımı değişiminin (rüzgarın) verime ne şekilde etki ettiği bulunmuştur. Bu deneysel ve kuramsal çalışmalar sonucu, tuzlu ya da kirli sulardan nitelikli, kullanılabilir ve içilebilir su elde etmek için, güneş enerjisi ile çalışan damıtıcıların kullanılmasının kolay, ucuz ve verimli olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu damıtıcılardan, sanayinin damıtık su gereksinimim karşılamada da yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a single-effect solar still of 0.56 m2 surface area was built at Hacettepe University Physics Engineering Department. The solar still was used to distill saline water. Experiments were caried out at Beytepe- knkara. Data were taken between June 1989 - September 1989. Experimental results were compared with those obtained from the theoretical calculations and efficiency of the solar still was also found. The parameters which effect the efficiency were also considered. Among them, the effect of decrease of the air pressure inside the still and the effect of air current (i.e. wind) outside the still were invetigated experimentally. In conclusion, it can he said that solar stills can be used efficiently to obtain clean and drinkable water from sea water, waste water and brackish water. Solar stills are easy to built and can also be used in industry to provide partly the distilled water demand.