Toprak zeminde kimyasal enjeksiyon
Chemical grouting in soil
  1. Tez No: 126107
  2. Yazar: FATMA EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TOPRAK ZEMİNDE KİMYASAL ENJEKSİYON (Yüksek Lisans Tezi) F. Ebru YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Enjeksiyon, çimento, asfalt ve kimyasal jel gibi maddeler kullanarak çatlak ve boşlukları tıkama, enjeksiyon yapılan bölgeyi geçirimsiz kılma, mukavemet ve stabilitesini arttırma işlemidir. Bu çalışmada zeminin içine yapılan kimyasal madde enjeksiyonu incelenmiştir. Gözenekli ortamda birbirine karışmayan iki fazlı akınım simülasyonunu yapan iki boyutlu sayısal bir model yapılmış ve simülasyon sonuçlan laboratuar deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sayısal model için vektör hacimleri olarak adlandırılan bir tür sonlu farklar metodu kullanılmıştır. Bilim Kodu : 624.02.01 Anahtar Kelimeler : Kimyasal enjeksiyon, iki fazlı akım, vektör hacimleri, sonlu farklar metodu Sayfa Adedi : 77 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
11 CHEMICAL GROUTING IN SOIL (M.Sc. Thesis) F. Ebru YILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Injection is the process of filling the fissures and pores to make the injection zone impermeable, increase its strength and stability by using cement, asphalt and chemical gels. Chemical grout injection into soil is examined in this study. Two-dimensional numerical model that simulates the two-phase immiscible flow in a porous media is developed and simulation results are checked against laboratory experiment results. A finite difference method which is called the“Vector Volumes”is used in the numerical solution. Science Code : 624.02.01 Key words : Chemical grouting, two phase flow, vector volumes, finite difference method. Page number : 77 Adviser : Asst. Prof. Dr. Osman ÖZDEMÎR