Deniz deşarjında sayısal modelleme
Numeric solutions for sea outfall design
- Tez No: 126108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
DENİZ DEŞARJINDA SAYISAL MODELLEME (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ÇAYIRTEPE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Deniz kirlenmesinin başlıca sebeplerinden biri atık suların denize bilinçsizce deşarj edilmesidir. Deniz deşarjında amaç denizde minimum kirlenmeyi sağlayarak çevreye zarar verilmesini engellemektir. Deniz deşarjında atık suyun deniz suyu içerisindeki davranışı, uzak alan karışması ve yakın alan karışması olarak iki kısımda incelenir. Bu tez çalışmasında yakın alan karışması ve uzak alan karışması bilgisayar programları ile benzeştirilmiştir. Bilgisayar programları FORTRAN 77 programlama dilindedir. Uzak alan karışmasının çözümünde üç boyutlu ilerlemeli yayılma diferansiyel denklemleri kullanılmaktadır. Derinlik boyunca sonlu elemanlar, yatay düzlemde ise sonlu farklar yöntemi uygulanmıştır. Yakın alan karışmasından alman sonuçlar uzak alan karışmasının başlangıç koşulları olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın uygulama yeri olarak Bodrum Körfezi seçilmiştir. Bodrum Körfezi'nde mevcut olan deşarj sistemi, geliştirilen bilgisayar programı ile benzeştirilerek, kirleticilerin körfeze olan etkisi irdelenmiştir. Bilim Kodu :624.02.03 Anahtar Kelimeler :Deşarj, seyrelme, karışma, modelleme Sayfa Adedi :68 Tez Yöneticisi :Yard.Doç.Dr. Lale BALAS
Özet (Çeviri)
NUMERIC SOLUTIONS FOR SEA OUTFALL DESIGN (M.Sc. Thesis) Fatih ÇAYIRTEPE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 2002 » ABSTRACT The most important reason in the sea pollution is the uncontrolled wastewater disposal to sea. The aim in the sea outfall design is the prevention of damage to the environment by satisfying the minimum pollution levels. In the sea outfall design, the analysis of wastewater plume dilution consists of two parts: Far field dilution and near field dilution. In this thesis, the far field dilution and the near field dilution are simulated by computer programs. The language of the computer programs is FORTRAN 77. In the simulation of far field mixing, three dimensional convective diffusion equations are solved. Finite element method is used in the vertical (depth) plane. In the horizantal plane, finite difference method is used. The results of the near field dilution are used as boundary conditions for the far field analysis. In this thesis, the developed model is applied to the Bodrum Bay. The available outfall system in the Bodrum Bay is simulated by the computer program and the effects of diffusers to the bay are evaulated. Science code Key Words Page Number Adviser 624.02.03 sea outfall, dilution, diffusion, modelling 68 Ass.Prof.Dr. Lale BALAS