Meslek liseleri elektrik bölümü mezunlarının sanayi gereksinimlerini karşılayabilme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of gradiates of electrical department of professional high schools in point of meeting the industrial needs
- Tez No: 126132
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
} ÖZET MESLEK LİSELERİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ MEZUNLARININ SANAYİ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYABİLME DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ örgütler bir sistem olarak içinde bulunduğu çevreye uymak ve zamanın gerekliliklerine göre kendilerini yenilerek, ihtryaçlannı en üst düzeyde karşılamak zorundadırlar. Zamanın gereklilikleri göre kendini yenilemeyen, süreçlerini müşterilerinin gereksinimlerini karşılayabilecek doğrultuda geliştirmeyen örgütlerin varlığını devam ettiremeyeceği yadsınamaz. Toplumun ve iş hayatının taleplerine uygun, bilim, teknoloji ve iş hayatındaki değişime kolay uyum sağlayabilecek insan kaynaklan ihtiyacının karşılanabilmesi için, mesleki teknik eğitim kuramlarının kendilerim sürekli yenileyerek geliştirmesi gerekmektedir. Bu kurumlardaki öğretim programlan mevcut duruma göre değil, toplum ve iş hayatının gelecekteki ihtiyaçlarına duyarlı olmalıdır. Ulusal kalkınma çabalarında büyük umutlar bağlanan mesleki-teknik eğitim kurumlan uzun süredir çeşitli sıkıntılar yaşamakta ve en temel görevlerini bile yerme getirememektedirler. Özellikle iş dünyasında her türlü sektörün ihtiyaç duyduğu ve diğer mesleklerin gelişmesinde önemli role sahip elektrik bölümleri, ortaöğretim düzeyinde sanayi gereksinimlerine uygun, nitelikli ara insan gücü yetiştirmede ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Tüm bu problemler göz önünde bulundurularak bu çalışmanın amacı gereği; Meslek Liselerinin Elektrik Bölümlerinden mezun olanların toplum ve iş hayatının gereksinimlerini ne düzeyde karşıladığı ortaya konularak, bu gereksinimleri en üst düzeyde karşılayabilmeleri için eksiklikler belirlenip, Önerilerde bulunulmuştur.Bu amaca ulaşabilmek için elektrik bölümünden mezun olup ta, iş hayatında çeşitli kademelerde ve unvanlarla çalışanlar ile, bunların yöneticilerinin görüşlerine (araştırmacılar tarafından geliştirilen ve amaca uygun olan veri toplama araçlarıyla) başvurulmuştur. Elde edilen veriler istatistiksel teknikler yardımıyla çözümlenerek erişilmek istenen bulgular ortaya konulmuştur. Araştırmada, Meslek Liselerinin Elektrik Bölümlerinden mezun olanların, iş hayatındaki sürekli değişen ve gelişen teknolojiye uyum sağlayabilecek kuramsal ve teknolojik alt yapıya sahip olmadıkları, mesleki teknik eğitim veren kurumlarda kullanılan teçhizatların iş dünyasındakilerden çok geride olduğu ve elektrik bölümlerinden sanayi stajıma gidenlerle oradaki usta öğreticilerin fâzla ilgilenmedikleri v.b. bulgulara erişilmiştir. Meslek Liselerinin Elektrik Bölümlerinin iş hayatının gereksinimlerini karşılayabilmeleri için, öğretim programlarının iş hayatının gereksinimleri doğrultusunda güncelleştirilmesi, gerekirse bu güncelleştirmede iş dünyasının görüşlerine başvurulması ve güncelleme işinin dinamik bir yapıya kavuşturulması; okullardaki eğitim teçhizatlarının iş dünyasıyla eşgüdümlü olabilmesi için, eğitim teçhizatlarının bir tasmamı iş dünyasından temin edilmesi yoluyla, iş dünyasının da ileride istihdam edeceği mezunların yetişmesine katkıda bulunmasının sağlanma,^ ve gerekirse bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması; bu bölümlerde görevli öğretmenlerin gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmeleri, daha da önemlisi öğrencilerini bu doğrultuda yetistirebilmeleri için sürekli ve formal bir şekilde hizmetiçi eğitime tabi tutulması gerektiği v.b. gibi önerilerde bulunulmuştur. Temmuz 2002 Şaban BERK VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE LEVELS OF GRADUATES OF ELECTRICAL DEPARTMENT OF PROFESSIONAL HIGH SCHOOLS m POINT OF MEETING THE INDUSTRIAL NEEDS The organizations as a system must comply with the environment where they exist and by renewing themselves in line with the requirements of the time, they must meet the customer needs at the highest level It is a feet, which cannot be denied that the organizations, failing to renew themselves in line with the requirements of the time and ailing to develop their processes in order to meet the needs of their customers, cannot continue their existence. In order to be able to meet the human resources need which is in line with the requests of the society and business life, and which shall be able to pace up with the changes in the science, technology and business life, it is necessary that professional technical education institutions should develop themselves by renewing themselves. The education programs in these institutions shouldn't not be in line with the present situation, but it rather should be sensible to the future needs of the society and business life. Professional technical education institutions on which great emphasis is imposed in the national development attempts, they face various great problems for king time and even they are not able to fulfill their most important main functions. Especially in the business world, the electrical departments having great role in development of other professions and for which every kind of sectors have a need, these departments face great problems in training intermediate human power with qualification and which is in line with the industrial needs at the level of junior high school. vnBy taking all these problems into account, as a necessity of the purpose of this study: by discovering the feet that those graduated from the Electrical Department of Professional High Schools, to what an extent mey meet the requirements of the society and business life, in order for mem to be able to meet at the highest level, their absences were determined and some advices were given. In order to achieve such an aim, the opinions of those graduated from the electrical departments and working at the various levels of the business life with various titles and of their managers were applied. The date obtained were solved through the aid of statistical techniques, and then the findings to achieve were discovered. In the research, the acts that those graduated from the Electrical Department of Professional High Schools don't have any theoretical and technological infrastructure which shall enable them to comply with the technology continuously changing and developing in the business life and the devices used in the institutions giving the training of professional technical education are very elementary when compared to those existing in the business world and the feet mat the master students don't care considerable fer those arriving there to have industrial apprenticeship from the electrical departments and other similar facts were reached. In order for the Electrical Department of Professional High Schools to be able to meet the needs of the business life, some advices were given such as that the training programs should be upgraded in fine with the needs of the business life, if necessary application should be made to the views of business workl while making this upgrade and that upgrading process should be furnished with a dynamic structure, and in order for the training devices to be able to have coordination with those of the business world, through the way of procurement of the some of the training devices should be supplied by the business world, so that the business work! is let to have a contribution to the professional growth of the graduates whom they shall employ in near future and if necessary, legal arrangements should be made in this regard, in order for the teachers appointed in these departments to be able to comply with the developing technology, and what is more important than all, for them to be able to train their students in this direction, they should be subjected to the in-service training in a formal manner etc. Jury 2002 Şaban BERK vm