Kama biçimli engellerden saçılmanın modellenmesi
  1. Tez No: 12614
  2. Yazar: ERKAN AFACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Bu tezde, Maxwell denkleminin asimptotik çözümü ele alınmış ve bu çözümün geçerlilik koşulu tartışılmıştır. Geometrik optik (GO), geometrik kırınım teorisi (GKT) ve Uniform kırınım teorisi (ÜKT) ayrıntılı olarak incelenmiş ve yüzeyleri mükemmel iletken bir kamadan saçılmaya uygulanmıştır. Düzlem ve küresel dalga gelişi için saçıları alanlar ayrı ayrı elde edilmiştir. Saçılan alan geçiş bölgelerinde sürekli olarak bulunmuştur. Yüzey eğriligindeki süreksizliğin etkisi incelenmiş ve eğrilik yarıçapının artmasıyla kırınımın, etkisinin azaldığı gösterilmiştir. Hiperbol ve düzlem yansıtıcının ışıma öruntüleri çizdirilmiştir. örüntu yayılma faktörü F tanımlanarak, tekli ve ikili kama saçılması için sistem geometrisi ve model parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Sözü edilen işlerin gerçekleştirilebilmesi için Fortran77 programlama dilinde bir dizi bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the asymptotic solution of Maxwell's equation is reviewed and the limit of applicability is discussed. Geometrical optics (GO), geometrical theory of diffraction (GTD), and uniform geometrical theory of diffraction (UTD) is studied in detail and applied to scattering from a perfectly conducting wedge. For plane and spherical wave incidence scattered fields are obtained separately. Scattered field is found to be continous in transition regions. The effect of the discontinuity in curvature of a surface is carried out and it is shown that as the radius of curvature is increased the effect of the diffraction decreases. Radiation patterns of hyperbolic and plane reflectors are plotted. Pattern propagation factor F Is defined and the effects of system geometry and model parameters are searched for propagation over one and two wedges. Several computer programs in Fortran77 are developed to perform above duties.