Katkılı polimerlerde lazer ışığının saçılması yardımı ile hedef ve performans tespiti
- Tez No: 126153
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET KATKILI POLIMERDE LASER IŞIĞININ SAÇILMASI YARDIMI İLE HEDEF VE PERFORMANS TESTİ. Laser teknolojisindeki hızlı gelişmeler, laserleri günlük hayatımızın bir parçası yapmış aynı zamanda elektronik savaş tekniğinin ana elemanlarından biri haline getirmiştir. Bu çalışmada laser ışını gerçek savaş ortamında sanal mermi olarak kullanılmıştır. Silah namlusuna laser diyot kullanılmıştır. Silah namlusuna laser diyot yrleştirilmiş, laser ışını kodlanmış ve silaha optik bir kimlik verilmiştir. Karşı taraftaki hedeflerin üzerlerine ise katkılı polimer içine fotodiyot ve sensorlar monte edilmiştir. Katkılı polimerlerin buradaki görevi, polimer içindeki katkılar vasıtası ile laser ışığının saçılmasını sağlamak ve içinde gömülü bulunan foto dedektöre laser ışığını iletmektir. Hedefin kodu ile silahın kodunu taşıyan modüleli ışığı tekrar kodlayarak radyo frekansında PWM alıcıya gönderilir ve silah ile hedefin kodu çözülerek bilgisayar ortamına taşınır. Bu çalışmada değerlendirmenin gözlemle değil, somut verilerle bilgisayar ortamında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim ve tatbikatlarda gerçek mermi değil sanal mermi kullanarak can, mal güvenliği sağlanmıştır. Tasarlanan sistemde laser diyot sanal mermi olarak silahın namlusuna yerleştirilmiştir. Yerleştirilen bu laser diyotunun ışığına, silahın kimlik bilgileri tanımlanarak ve kodlanarak hedefe gönderilmiştir. Hedef nokta olarak gelen laser ışığını belirli bir yüzey olarak algılayabilmesi için katkılı polimer elde edilerek yapılmıştır. Bu katkılı polimer hedef, üzerine laser ışığı düştüğünde saçılım yolu ile parlar. Bu katkılı polimere yerleştirilen sensörler ile bu parlama algılanır. Bu algılama, hedefte bulunan ve hedefin kodu ile silahın kodunu taşıyan modüleli ışığı tekrar kodlayarak ( silahın kimlik kodu + hedefin kimlik kodu ). RF ile PWM olarak alıcıya gönderilir. Alıcıya gelen PWM işaretten silahın ve hedefin kodu çözülerek bilgisayarın paralel portuna -V-gönderilmiştir.yazılım ile silahın ve hedefin kimlik bilgileri tespit edilerek kim, kimi, ne kadar sürede, ne şartta vurdu bilgileri değerlendirilerek performansları ortaya konur. AĞUSTOS 2002 Necdet ŞEKER VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TARGET PERFORMANCE TEST USING LASER BEAM SCATTERING IN COMPOSITE POLYMERS Nowadays, simulation techniques and soft wares are widely used in training to improve the skills and abilites in all environmental conditious of the military personeli. Since the equipment used for such techniques are low cost, skills and abilites can be improved more than usual. Lasers are used in simulotion techniques very often. In this study laser light is used to shoot the targets, rather than the real bullets in genuine war conditious. Every weapon has been defined and has been given an identity by coding the laser ray. Sensors were made by using adulterated polymer and fastened to the members of the opposite team being target. Both the weapon and the target were put into code by giving an identity code to the prepared adulterated polymers. The caracteristic of the adulterated polymer is to shine the surface of the polymer by way of spreading laser ray falling over the polymer as point. This polymer was shined by the way of adding some chemicals to the monopolymer structure. When the virtual bullet(laser ray) from the fired gun hits the mark, this blow is determined by the surface shining on the adulterated polymer. Code of the gun was determined by this blow and also the target's code was produced. Codes of the gun and the target were changed as PWM and then sent as RF broadcast. This perceived broadcast and decoded target's code were applicated to the parellel port of the computer. Both the identification of gun and target was determined by using the soft ware in the computer and the information from the parellel port. Performance tests were revealed by using this information and analyzing“ howlong and in which condition who shot, who was shot ? ”. VIIAs a result of this study, people's performances as a good shot and target were determined by sending the computer their skills and abilities in real war conditions whitout using genuine bullet. AUGUST 2002 Necdet ŞEKER VIH-