Yeni bir tiyazolil azo bileşiği sentezi ve komplekslerinin incelenmesi
  1. Tez No: 126152
  2. Yazar: OYA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda yeni bir tiyazolilazo bileşiği olan sülfatiyazolilazo resorsin'in (STAR)scnlezi kenetleme reaksiyonuyla gerçekleştirildi. Saflaştırma işlemlerinden sonra UV,111,NN4R, Elemenlel, Külle speklroskopileri ile yapısının aydınlatılması sağladı. Sülfatiyazolilazo resorsin'in farklı pil kırdaki davranışları incelendikten sonra potansiyometrik titrasyonla asitlik sabitleri belirlendi. STAR'ın Cu(II), Co(Ill), Ni(II) iyonları ile kompleks yapabilme özellikleri bazik alanda araştırıldı ve ön denemelere göre Sülfatiyazolilazo resorsin'in bu üç melal ile kompleks yapabilir özellikte olduğu gözlendi. STAR'ın Cu(II) iyonları ile bazik pil da kompleks yapma özellikleri için optimum şartlar belirlendi. Mol oranı Yöntemi ile L/M oranı belirlendikten sonra, Lambert-Beer kanununa uygunluğu araştırıldı. Son olarakta kompleksimizin kararlılık sabitine seyretme metodu ile bakılmıştır. Ağustos 2002 Oya AYDİN VI s^**0*
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHES OF A NEW THIAZOLYL AZO COMPOUND AND SEARCHING ITS COMPLEXES In this study a new thiazolylazo compound has been synthesized with azo coupling reaction. After purification procedure, the structure of (sufathiazoly azo resorsin ) has been identified by UV-visible, IR, NMR. mass spectroscopy and elemental analysis. Acid dissociation constant has been determined with potentiometric titration. Metal-complexing properties of STAR with Cu(II), Co(III) and Ni(II) ions have been investigated and the optimum working conditions have been found for Cu(II) ions in basic media. After the determination of L/M ratio of the complex with mole-ratio method, the suitability with Lambert-Beer low of Cu(II) complex has been searched. Finally the stability constant of the complex has been investigated with Babko method. August 2002 Oya AYDIN VII