Çeşitli stokininlerin arpada tohum çimlenmesi, kök uzaması ve mitoz bölünmeye etkisi
  1. Tez No: 126154
  2. Yazar: ZEKİYE HUYLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET ÇEŞİTLİ SİTOKİNİNLERİN ARPADA TOHUM ÇİMLENMESİ, KÖK UZAMASI VE MİTOZ BÖLÜNMEYE ETKİLERİ Arpa (Hordeum vulgare Tarm-92) tohumlan üzerinde benziladenine alternatif olduğu düşünülen meta-topolinkç tohum çimlenmesi, kök uzaması, mitotik indeks ve mitotik kromozom davranışlarına olan etkisini inceledik. Araştırmamızda kontrol grubu için distile su, mT uygulamalarının 3 konsantrasyonda da tohum çimlenmesini arttırdığı görüldü. BA uygulamalarında ise 10“4 M ve 10”5 M konsantrasyonları kontrole göre çimlenmede indirgenmeye sebep olurken, 10“6 M BA kontrol ile aym değeri gösterdi. Kök uzaması üzerinde mT tüm konsantrasyonlarda artışa neden oldu. En fazla artışı ise 10”5 M mT sağladı. 10“4 M BA uygulaması tüm saatlerde kök uzamasında bir inhibisyona neden olurken 10”s M ve 10“Ğ M BA kök uzunluğunu arttırdılar. Araştırmamız sonucunda mT ve BA in kök uçlarında mitoz bölünme geçiren hücrelerin sayışım da etkilediği görüldü. Mitotik indeks mT in üç konsantrasyonunda da artarken, en fazla teşvike neden olan 10”5 M mT mitotik indeksi % 6 artırdı 10“5 M ve 10”6 M BA uygulamalalır mitotik indeksin artmasına sebep olurken 10"4 M BA mitoz bölünmede bir inhibisyon yarattı. Her iki sitokinin uygulamasında da mitotik anormallikler gözlendi. Bu anormallikler profaz kromozomlarında yönelme, düzgün olmayan ekvator tablası, tablodan dışarıda kalmış kromozomlar, anafazda kromozom köprüleri, anafazda kromatidlerin tüm iğ üzerinde dağılması, dev nukleuslu dev hücreler, 2 nukleuslu hücreler, nukleus birleşmesi, endomiz olarak sıralanabilir. Ekim/2002 Zekiye HUYLUOGLU iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF DIFFERENT CYTOKININS ON SEED GERMINATION, ROOT ELONGATION AND MITOTIC DIVISION IN BARLEY The effects of meta-topolin (mT) which is thought to be an alternative of benzyladenine (BA), on seed germination, root elongation, mitotic index and chromosomal behaviour were studied in Hordeum vulgare Tarm-92. Distiled water as a control group, mT and BA in the concentrations of 10“4 M, 10”5 M, 10“6 M were used. In all concentrations of mT increased the seed germination. 10”4 M and 10“5 M BA decreased seed germination while 10”6 M BA had no significant effect on it. The all concentrations of mT caused on increase on the root elongation. The most effective elongation was done by 10“5 M mT. While the treatment of lO^M BA caused an inhibition on root elongation, 10”5 M and 10“6 M BA increased root growth. mT and BA effected the mitotic division frequency in root tips. Mitotic index was increased by mT at 3 concentrations. 1 0”5 M the most effective concentrations of mT increased mitotic index(6 %). 10“5 M and 10”6 M BA caused increased at mitotic index, while 10"4 M BA inhibited it. The mitotic abnormalities were observed after the treatment of mT and BA. These abnormalities were unoriented metaphase, anaphase bridges, 2 nucleated cells, big cells with giant nuclei, nuclear fusion and endomitosis. Ekim /2002 Zekiye HUYLUO?LU