Kur'an'da ayet kavramı
The Concept of verse in the Koran
  1. Tez No: 126195
  2. Yazar: HÜSEYİN KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
KUR' AN' DA AYET KAVRAMI ÖZET Bu çalışma, Kur'an'da ayet kavramının tahlilini, anlam çerçevesini, kapsamını, fonksiyonlarını ve ayetlerin insan ile ilişkisini içermektedir. Amaç da Kur'an'da ayet olarak nitelenen varlık, olay ve durumların içeriğini, Kur'an'da nasıl ve ne amaçla yer aldıklarını tespit ederek, ayet kavramının gerçek mahiyetini ortaya koymaktır. Çalışma sonucunda ayet kelimesinin çeşitli lügat manalarının olduğu ve bunlardan bir kısmının Kur'an öncesi dönemde de kullanıldığı tespit edilmiştir.Kur'an'da ise, ayet kelimesinin yedi farklı manada kullanıldığı, fakat bu manaların farklı şeylere atıfta bulunmakla beraber, temelde“açık alamet”manasıyla ilişkili oldukları anlaşılmıştır. Kur'an'daki bu farklı kullanımlardan da, ayet'in delil olma ve kendisi dışındaki bir şeyin varlığını yada gerçekliğini ortaya koyma keyfiyeti olduğu anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak, ayetlerin Allah'ın varlığına, birliğine ve peygamberlerin doğruluğuna işaret etmek gibi önemli bir fonksiyonunun olduğu tespit edilmiştir. Bu amaçla Kur'an'da, kavli, tabii ve tabiatüstü ayetler olmak üzere üç türlü ayetin insana sunulduğu ve insanın bunları anlamasının istendiği ortaya çıkmıştır. İnsanın ise bu ayetler karşısında olumlu veya olumsuz olmak üzere iki farklı tavır takındığı, bunun da iman veya küfür sonucunu doğurduğu tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler Kur'an Ayet İnsan Açık Alamet Mucize
Özet (Çeviri)
THE CONCEPT OF VERSE IN THE KORAN ABSTRACT This study contains the analysis, frame of meaning, extemtion and functions of the concept of verse and also the relation between the verses and mankind in the Koran.The aim here is to find out the nature and confent of the beings and instances described as verses and how and why they are described so in the Koran and thes to find out the real nature of the concept of verse. We have found out that the word“verse”has various meaning and that some of them had been used in the pre-Koranic period. The word“verse”is used in 7 diffrent ways in the Koran; but though these different ways or meanings refer to various things, fundamentally they are related to the meaning“clear indication”of the verse. It is understood from these different uses of verse that a verse is an evidence for or an indication of some being or reality other than it self. Consequently, it is also understood that verses have an important function of indicating God's existence and unity and the truth of what the prophets say. In order to make human beings understand these improtant points, theree kinds of verses are presented in the Koran: Linguistic verses, natural verses and supernatural verses. It is expected that human beings should understand all of these verses. Human beings may have either a positive or a negative attitude to words these verses and accordingly they become either believers or non- believers. Key Words The Holy Koran Verse Human being (or mankind) Clear indication (or evidence) Miracle