Bursevi'nin Ruhu'l-Beyan adlı tefsirinde 'Usul-i aşere'
In the tafseer that was called of Ruhu'l-Bayan of Burusawi 'Ten primary principles (Usul-i ashara)
- Tez No: 126217
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
m BURSEVÎ'NİN RÛHU'L-BEYÂN ADLI TEFSİRİNDE“USÛL-İ AŞERE”ÖZET îsmail Hakkı Bursevî (1137/1725), bütün ömrünü ilme adamış, sûfi bir şahsiyettir. Yüzden fazla olan eserleri arasında en meşhur olanı“Rûhu'l-Beyân fi Tefsiri '1-Kur'an”tefsiridir. Tasavvufî bir tefsir olan Rûhu'l-Beyân, işâri yorumlar ve nakilleri içerir. Tasavvufta Usûl-i Aşere; 1. Tevbe, 2. Zühd, 3. Tevekkül, 4. Kanaat, 5. Uzlet, 6. Zikir, 7. Teveccüh, 8. Sabır, 9. Murakabe ve 10. Rıza kavramlarından oluşmaktadır. Bursevî Rûhu'l-Beyân tefsirinde, tevbenin tanımı, şartlan, Allah'ın bir emri olması; kafirin tevbesi ve başkası adına tevbe etmek gibi konulara yer vermiştir. Eserde zühdün tam bir tanımına rastlamadık. Ancak O, zühdün zıttı olan şeylerden ve zahidin vasıflarından bahsetmiştir. Bursevî, tevekkülün tanımına, akli ve tabii tevekküle, Allah' m tevekkül edene yetmesi konusuna ve hakiki tevekkülün nasıl olduğuna değinmiştir. Kanaat hakkında bilgi verdikten sonra kanaati dünya ile bir savaşma aracı olarak değerlendirmiştir. Müfessirimiz uzletin tanımım vermiş ve tebettül ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Zikir kavramı ile ilgili olarak, zikrin ne olduğu, şekilleri, mertebeleri, yeri ve zamanı ile ilgili bilgiler vermiş ve zikri kalplerin cilası olarak değerlendirmiştir. Teveccüh kavramım önce tanımlamış, nefis ve ruhla karşılaştırmış ve daha sonra zahir ve batın olarak teveccühün nasıl olacağı hakkında bilgiler vermiştir. Sabır, Ruhu'l-Beyan'da hakkında en geniş bilgi verdiği kavramdır. Bursevî, sabrın tanımı, konusu ve zamanı ile ilgli bilgiler vermiş, sabredilecek şeyleri sıralamış ve sabreden kimsenin mükafatını belirtmiştir. Rıza ile sabrın ilişkisini ortaya koymuş ve sabrın bir eğitim işi olduğunu dile getirmiştir. Murakabeyi kulun ve Allah'ın murakabesi şeklinde ikiye ayıran Bursevî, murakabe ehlini Allah'a en yalan kullar olarak değerlendirmiştir. Son olarak rıza hakkında Bursevî, rızanın ne olduğu, mertebeleri, mükafatı ve kişiye rızayı kazandıran şeyler hakkında bilgi vermiştir. Rızanın sabır ve şefaat ile ilişkisinden başka rıza ile ilgili değişik bir çok konuyu incelemiştir. Ayrıca müfessirimiz, tasavvufta zikredilenden farklı olarak kafirin rızası gibi ilginç bir konuya değinmiştir. Anahtar kelimeler; Tevbe, Zühd, Tevekkül, Sabır ve Rıza' dır.
Özet (Çeviri)
rv IN THE TAFSEERTHAT WAS CALLED OF RUHU'L- BAYAN OF BURUSAWI,“TEN PRIMARY PRINCIPLES (USÛL-I ASHARA)”ABSTRACT Ismail Hakkı Burusawi (d. 1 137/1725), is a sufi who denoted his life to the 'ilim. Burusawi, has over a hundred works whose the most prominent work is“Rûhu'l-Bayân fi Tafseer el- Qur'an (The core/spirit of explanation in the Interpretation of Qur'an,”Rûhu'l-Bayân that was seen a mystical interpretation denotative interpretations and narrations. In Sufism, ten primary principles are consist of these terms; 1. Asking Forgiveness, 2. Asceticism /Pious, 3. Reliance, 4. Satisfaction, 5. Solitary, 6. Mention, 7. Directing, 8. Patience, 9. Contemplation and 10. Consent. Burusawi, gives a definition, conditions of asking forgiveness and that is a issue of God's command; asking forgiveness of unbeliever and asking forgiveness for others in the tafseer of Rûhu'l-Bayân. We did not find any definition of asceticism. However, he mentioned the contrast things of asceticism and attributes of ascetic. Burusawi, gives the definitions of reliance, reasonable and natural reliance, the fact that God is enough for reliant, the nature of real reliance. After giving some knowledge on satisfaction, he evaluated it as a fighting means with the world. Interpreter gives the definition of solitary and put forward its relations with sincere directing to God (tabattul) in the work. He gives knowledge on the nature of mention, its forms, its stages, appropriate time and place for mentioning and also accepts it as wax of heart. Burusawi definites the term directing to God and compare it to the self and soul and, gave some knowledge about real directing to God inward and outward. Patience is a term that was given mostly information in Rûhu'l-Bayân. He gives knowledge on the definition, time and matter of patience and classifies situations for patience and, determines its awards. He also puts forward the relation between patience and consent and argues that patience is a matter of education. Burusawi who divide the contemplation into slave's and God's contemplation, accepts those closer to God, are companions of contemplation. Finally, Burusawi gives some knowledge on the nature, its stages, its awards of consent and how it is gained. He deals with the relations between patience and intercession and also their implications. Besides he handles with the issue unbeliever's consent that is very interesting matter distinctively from Sufism. The key words are; Asking Forgiveness, Asceticism /Pious, Reliance, Patience and Consent --. ^rOK^ööaınTO wmva