İsmail Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l-beyân adlı tefsirinde kevni ayetlere yaklaşımları
Ismail Hakki Bursevi's approaches to kevni verses in his commentary on Rûh al-bayân
- Tez No: 751473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUSSAMET VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kur'an'ı Kerim'de yer alan ayetler Allah Teâlâ'nın varlığının ve birliğinin delillerini ifade eder. Ayetler aynı zamanda Allah Teâlâ ile insanlar arasındaki bağlantıyı kuran köprülerdir. Kur'an'da yer verilen bu köprüler/vahiyler, yüce yaratıcının eşsiz kudretini insanlara anlatmak için kimi zaman telkin kimi zamanda ispat şeklinde ifade edilir. Ayrıca bu ayetler insanları hidayetin çeşitli yollarına ulaştırır. Allah Teâlâ, insanların ibret almaları için kâinattan pek çok örneği varlığının ispatı olarak onlara sunmuştur. Allah Teâlâ'nın kudretini ve kâinatın oluşumuyla kâinatta sergilediği ayetlerini ifade eden bu delilleri Kur'an'da anlatması kevnî ayet olarak değerlendirilir. Bu çalışmada, kevnî ayetlerin daha çok bilimsellikle ilişkili olmasına rağmen işari tefsirin temsilcilerin arasında sayılan İsmail Hakkı Bursevî'nin“Rûhu'l-beyân”adlı tesirinde bu ayetlere yaklaşımları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The verses in the Quran express the proofs of the existence and unity of Allah. The verses are also bridges that establish the connection between Allah and people. These bridges/revelations in the Qur'an are sometimes expressed as suggestions and sometimes as proofs in order to explain the unique power of the supreme creator to people. In addition, these verses lead people to various paths of guidance. Allah has presented many examples from the universe as proof of His existence for people to take a lesson from. The fact that Allah explains these proofs in the Qur'an, which expresses His might and the verses He has displayed in the universe with the formation of the universe, is considered as a literal verse. In this study, the approaches to these verses under the influence of“Rûhu'l-beyân”by İsmail Hakkı Bursevî, who is considered one of the representatives of ishari tafsir, although the kevnî verses are mostly related to science.