Balıkesir Ovası ve yakın çevresinin fiziki coğrafyası
Physical geography of Balıkesir plain and its surroundıngs
- Tez No: 126356
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Bu çalışma, ayrıntılı olarak fiziki coğrafyası incelenmemiş olan Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde Karasi Yöresi olarak bilinen bir kesimde yer alan, Susurluk ırmağı ile kollarının drene ettiği tektonik kökenli boşalma sonucunda açılmış Balıkesir Ovası ve yakın çevresini kapsamaktadır. Temel amaç, insan mekanının fiziki ortam koşullarını ortaya koymaktır. Bu nedenle alanın jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, hidrografyası, toprak ve bitki özellikleri ayrı bölümler halinde incelenmiş ve gereken yerlerde bu bölümler arasında ilişkiler kurulmuştur. Çalışma, canlı ve cansız doğal ortam unsurların birbirleri ile etkileşimini ortaya koyması bakımından Balıkesir Ovası ve yakın çevresinde büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bundan sonra yapılacak çevre, coğrafya ve diğer bilimlere ait araştırmalara temel teşkil edeceği düşünülmektedir. Sonuç olarak bölgenin fiziki coğrafya özelliklerini ortaya koymak amacıyla haritalar, çizelgeler ile şekiller oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken bundan sonra yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. 316
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covers Balıkesir plain and its surroundings, shaped by the Susurluk River and its sub-rivers in the Karasi Region in Southern Part of Marmara Region. Balıkesir plain and its surroundings is one of areas in Turkey, which have not had a physical geographical study before this study. The main objective of this study is to put forward human-induced physical environmental conditions. Because of this, geology, geomorphology, climate, hydrography, soils and vegetation of study area have been examined chapter by chapter and also interrelationships of these phenomena have been examined. The importance of this study is in determining the relationship between living and lifeless natural environmental conditions of the Balıkesir plain and its surroundings. In doing so, this study will provide an important intellectual background for studying environment, geography and other science programs. The study concludes with the analyses of maps, tables and diagrams of physical geographical features of study area. When these analyses have been done, some suggestions have been provided for later studies. 317