Ferromagnetik alaşımlarda spin dalga rezonansı incelemeleri
- Tez No: 12636
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Fe15Nİ85 ve AuxFeı-x alaşım ince filmler üzerinde“Spin dalga rezonansı (SDR)”incelemeleri yapıldı. Fe15sNi85 ince filmlerinin SDR spektrumları oda sıcaklığında, magnetik alanla filmin yüzeyi arasındaki açının fonksiyonu olarak kaydedildi. AuxFeı-x filminin spektrumları aynı zamanda sıcaklığın fonksiyonu olarak çizdirildi. Bu spektruml ardan çeşitli modlara karşı gelen soğurma eğrilerinin şiddetleri ve rezonans alan değerlerinin uygulanan magnetik alanın yönüne göre değişimi belirlendi. Spektrumlar ilk kez tarafımızdan hazırlanan bir modelle yorumlanarak değiş-tokuş etkileşme parametresi (D), spektroskopik yarılma faktörü (g) ve doyum mıknatıslanma değeri (Mo ) hesaplandı. Ayrıca Fe15sNi85 alaşım filmi, saf nikel, demir ve FeıoNİ9o alaşımı ile her iki yüzeyden kaplanarak yüzey anizotropisinin SDR spektrumları üzerindeki etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY“Spin Wave Resonance (SWR)”studies have been carried out on the thin films of FeisNiss and AuxFei-x alloys. SWR spectra of thin films of FeisNiss alloys have been recorded as a function of the angle between the magnetic field and the surface of the film at room temperature. Spectra of AuxFei-x alloys have been taken as a function of temperature as well. The absorbtion lines intensities and resonance values of various modes have been obtained from these spectra for various magnetic fie! direction. Spectra have been interpreted by using a model we suggested and exchange parameter (D), spectroscopic splitting factor (g), and saturation magnetization (Mo ) have been computed. The effect of the surface anisotropy on the SWR spectra have been investigated on FeisNiss thin film alloys sandwiched by pur nickel, iron and FeıoNİ9o alloy.