Bilgi toplumu sürecinde Avrupa Birliği ve Türkiye
In The process of ınformatıon society European Union and Turkey
  1. Tez No: 126367
  2. Yazar: SEÇKİN GÜLTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Gültan, Seçkin, Bilgi Toplumu sürecinde - Avrupa Birliği ve Türkiye. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Gökdere, 338s. ÖZET Bu çalışmada, yirminci yüzyılın son on yılından bu yana dünya gündemine yerleşen“Bilgi Toplumu ”kavramı ve olgusu, bilgi çağı, bilgi ve iletişim teknolojileri ve bilgiye dayalı ekonomi gibi kavramlarla bağlantılı olarak, hem literatürde ele alınışı, hem de küresel güncel gelişmeler bakımından, teknoloji, ekonomi, toplumsal ve siyasal açıdan irdelenmiştir. Çalışmanın temel konusu olan, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde üyesi olmak için çaba gösterdiğimiz Avrupa Birliği ile, ülkemizdeki mevcut durumun analizi, tarafların özellikleri, öncelikleri ve sorunlarının farklılaşması veya istatistiki veriler nedeniyle birebir karşılaştırma yapılamayan unsurlar haricinde, aynı başlıklar altında olacak şekilde yapılmıştır. Avrupa Birliği 'ne ayrılan bölümde, küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakalamak adına Birlik düzeyinde başlatılan ve Türkiye 'ye kılavuz olacak çok çeşitli girişimler ve değerlendirme raporları konu edilmiş, 15 üye ülkenin bu sürece ilişkin ulusal çabaları ayrıca ele alınmamıştır. Türkiye başlığı altında ise, bilim ve teknoloji alanındaki çabalardan başlayarak bilgi toplumuna dönüşümle bağlantılandırılabilecek gelişmeler, tarihsel perspektifte ele alınmış, kayda değer politika çalışmaları konu edilmiş ve sorunlarımız çerçevesinde, e-Avrupa+ ve bağlantılı e-Türkiye dahil, Avrupa Birliği tarafından uygulamaya konan ve ülkemizin faydalanabileceği inisiyatifler üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde, bu çalışmada en genel tanımı ile“bilgi ”olarak ifade edilen kavram, farklı anlamlarıyla irdelenmiş ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, Türkiye için“ne yapılması”gerektiği, ister istemez öne çıkmıştır. 302
Özet (Çeviri)
Gültan, Seçkin, In the Process of Information Society - European Union and Turkey. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet Gökdere, 338p. ABSTRACT In this study, the concept and fact of“Information Society”, which has been one of the core topics of the world since the last decade of the 20th century has been elaborated. Technological, economical, social and political aspects have been considered in relation with concepts such as the information age, information and communication technologies (ICTs) and knowledge based economy both from a literature-based view and from an actual view in light of current developments. The analysis of the current situation in our country and that in the European Union, in the process of becoming an information society have been made under the same titles except for the issues where a one-to-one comparison was not possible due to the characteristics, priorities and diverse problems of both sides or due to the statistical data. The chapter dedicated to the EU, gives an overview of various initiatives and evaluation reports in the Union, which would also form a guidance for Turkey. However, the individual initiatives of 15 member states on national level have not been analysed separately. Under the Turkey chapter, the developments which may be related to the move towards the information society have been analyzed from a historical perspective starting from the efforts in science and technology; the significant policy efforts have been mentioned and within the framework of our problems, the initiatives implemented by the EU including e- Europe+ and the consequent e-Turkey, of which our country may benefit, have been emphasized. The conclusion part discusses different meanings of the concept of 'information' used within its most ample definition in this study and nevertheless,“what has to be done ”for Turkey in the process of the move towards information society has been highlighted therein. 303