Boru hattıyla gaz ve akaryakıt taşımacığılında kusursuz sorumluluk halleri
Irreproachable responsibility on transportation of gas and liqued fuel by pipe line
  1. Tez No: 126370
  2. Yazar: BERİL PINAR TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda“Boru Hattıyla Gaz ve Akaryakıt Taşımacılığında Kusursuz Sorumluluk Halleri”konusunu incelemiş bulunmaktayız. Söz konusu bu çalışma; toplam beş(5) ana bölümden oluşmakta olup; bunlar da konunun sistematiğine göre, yine kendi içinde alt bölümlere ayrılmaktadırlar. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde; boru hatlarının genel yapısı, niteliği, işlevi, teknik özellikleri, ulaşımdaki yeri; Türkiyede mevcut boru hatları ve bunların yapılan ile incelemek üzere neden özellikle bu konunun seçildiği ve konunun dünya konjonktüründeki önemi belirtilerek; çalışma okuyucuya ana hatlarıyla takdim edilmiştir. Birinci Bölümde ise“Sorumluluk Hukuku”konusuna değinilerek; genel olarak sorumluluk hukunun ne olduğu; hukuki ve tarihi gelişimi ile tür ve dayanakları üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde, çeşitli hukuk sistemleri arasında karşılaştırmalı sorumluluk hukuku incelemesi ile boru hattı işletenin sorumluluğunun yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu noktada bir ayrım yapılmak suretiyle boru hattı işletenin sorumluluğuna ilişkin“Özel”düzenlemeler kabul eden hukuk sistemleri ile“Genel”düzenlemeler kabul eden hukuk sistemleri 122karşılaştırılmıştır. Yine aynı bölümün sonunda; konunun sistematiği açısından önem arzetmesi sebebiyle birinci ve ikinci bölümler için bir ara değerlendirme yapılmıştır. İkinci Bölümü takip eden Üçüncü Bölümde de; konu Türk Hukuku açısından incelenmiş; buna ilişkin olarak doktrinde ve uygulamada oluşan görüşler belirtildikten sonra ilgili mevzuat açısından genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölüm de yine sistematik açısından bir arada değerlendirme ile sonuçlandırılmıştır. Tüm bu çalışmanın vardığı ana düşünce ise Sonuç bölümünde belirlenmiş olup, doktrindeki mevcut düşüncelere; uygulamada yeni sorunlarla karşılaşılmaması için yapılması gerekenlere ve konunun Türk Hukuku açısından hangi noktada değerlendirilmesinin daha uygun olacağına ilişkin görüşlerimiz ana hatlarıyla okuyucuya sunulmuştur. 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is“Irreproachable Responsibilty on Transportation of Gas and Liqued Fuel by Pipe Line”. This study consists of five(5) main subjects, which are divided as sub-parts due to the systematic of the subject. In the Introduction part; the presentation of the main lines of the study has done for readers by explanations on the general structure, functions, status and technical properties of pipelines; the importance of the subject on transportation; the feature of proper pipelines in Turkey and therefore why the subject has choosen to study on. In the First Part; we gave a general explanation of“Responsibilty Law”, the historical and legal development and the sort & basis of the mentioned subject. In the Second Part we gave a brief explanation of comparative responsibility law and attempted to put forward the responsibility of the administrator/contractor of the pipelines due to this systematic. At this point; by discriminating the subject as the law systems that regulate the responsibility of the administrator/contractor of the pipelines as“General”or 124“Private”so that we tried to make the subject clear. At the conclusion of the same Part we gave an outcome of both First Part and Second Part. At the Third Part that follows the Second Part, the subject was studied due to the Turkish Law System, and we made a statement about the positive law in Turkey after giving a brief explanation of the different points of views at doctrine and practice. Also this part had concluded by a systematic output of the subjects that are mentioned above. As a result of fact; the whole consequences and impacts of this thesis was referred at the Conclusion Part and presentation on the point of views of doctine, theprecautions for the problems in practice and a condition of the subject due to the Turkish Law system had done for readers. 125