Avrupa Topluluğu Hukukunun üye ülkelerden uygulanmasında ulusal mahkemeler ve Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ilişkisi
The Relationship between ECJ and natıonal courts in the applikation of E.C. Law at member states
- Tez No: 126371
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Avrupa Birliği 'nin en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu hukuk sistemidir. Avrupa siyasal ve ekonomik bütünleşmesi, hukuki alanda bütünleşmeyi de gerektirmektedir. Hukuki bütünleşme, AT hukukunun üye ülkelerde tek örnek ve etkili bir şekilde uygulanması ile mümkündür. AT hukukunun ulusal alanda uygulanması, ATAD ve ulusal mahkemelerin işbölümü sonucu gerçekleşmektedir. AT hukuk sistemi içinde ATAD, Antlaşmalarla belirlenen yetkilerinin yanı sıra, AT hukukunun anayasal prensiplerinin geliştirilmesi ve ulusal alanda nasıl uygulanacağının belirlenmesi işlevini de yerine getirmektedir. AT hukukunun ulusal alanda uygulanması işlevi ise ulusal mahkemeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda, AT hukukunu üye ülkelerde etkili bir şekilde uygulanmasında, ATAD ile ulusal mahkemeler arasında bir yetki bölüşümü oluşmuştur. Bu yetki bölüşümünün içeriği konusunda Antlaşmalarda ayrıntılı bir düzenleme yer almamış, daha çok, ulusal mahkemelerle ATAD arasındaki diyalog sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede bu çalışmanın iki ana amacı vardır. Birincisi; ulusal mahkemelerin AT hukukunun uygulanmasına ilişkin görev ve işlevlerinin toplu bir şekilde belirlenmesinin sağlanmasıdır. İkinci amaç ise; AT hukukunun ulusal alanda uygulanmasında ATAD ve ulusal mahkemeler arasında oluşan yetki bölüşümünün ve ATAD - ulusal mahkemeler ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla ulusal mahkemelerin AT hukukunun uygulanmasına ilişkin işlevleri tek tek ele alınmış ve her işlevde ATAD tarafından belirlenen ilkeler ve bu ilkelerin ulusal alanda uygulanması, üye ülkelerden örneklerle incelenmiştir. ATAD ile ulusal mahkemeler arasındaki yetki dengesinin ATAD kararları ile nasıl değiştiği ve bu değişime ulusal mahkemelerin tepkileri belirlenmeye çalışılmıştır. 271Yapılan inceleme sonucunda, 1960'lardan itibaren verdiği kararlan ile ATAD'ın, AT hukukunun ulusal alanda uygulanmasına ilişkin ilkeleri belirlemeye ve ulusal mahkemeleri 'AT mahkemesi' haline dönüştürmeye çalıştığı saptanmıştır. Bu çerçevede ATAD, ilk başlarda, ulusal hukukun özerkliği ilkesine müdahale etmemeye özen göstermiş ancak, birey haklarının etkili bir koruma sistemine ulaşması amacıyla, giderek ulusal hukukun özerkliği ilkesine müdahalesini artırmıştır. ATAD ve ulusal mahkemeler arasındaki ilişkiye ve yargısal diyaloga olanak sağlayan ön karar davasındaki boşlukları da kullanarak ATAD, ulusal mahkemlerle arasındaki yetki bölüşümünü ve dengesini belirkleyici taraf konumuna ulaşmaya çalışmıştır. ATAD 'm bu çabasına karşılık, ulusal mahkemler pasif bir tutum izlemek yerine, ön karar davasını kullanarak, ATAD - ulusal mahkemeler ilişkisinin ve AT bütünleşme sürecinin şekillenmesinde önemli rol oynamışlardır. Ortaya çıkan tablo, ne ATAD'm, ne de ulusal mahkemelerin AT hukukunun uygulanması konusunda yetkilerin tümüne sahip olduğunu ve AT hukuk sisteminin ancak üri yargı yerinin işbirliği içinde çalışması durumunda etkili olabileceğini göstermektedir. Bu işbirliği ilişkisinin niteliğini ise, ATAD ve ulusal mahkemeler arasında, yetki dengesine dayalı bir işbirliği ilişkisi olarak nitelemek mümkündür. Ancak, bu yetki dengesinin belirlenmesinde ağırlığın ATAD'ta olması, ATAD ve ulusal mahkemeler arasında 'dikey' bir ilişkinin oluşmasına yol açmıştır. 272
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important features of the European integration is its legal system. The legal integration is an essential element of the European political and economic integration, and this integration can only be achieved by uniform and effective application of community law in member states. There is cooperation between the European Court of Justice (ECJ) and national courts in the application of the community law. Besides the powers granted in the Treaties, ECJ plays a very important role in the development of constitutional principles of EC Law. ECJ also determines how EC Law should be applied by national courts which are responsible for the application of EC Law in member states. In this respect, there is a division of competencies between ECJ and national courts in the effective application of EC Law at national level. There are no specific provisions in the Treaties in regards to the division of competencies. However, this division of competencies is a result of judicial dialogue between ECJ and national courts. Within this framework, this dissertation has two purposes. First purpose is to determine the functions of national courts in the application of EC Law. Second purpose is to examine the relationship and the division of competencies between national courts and ECJ. In the dissertation, the functions of national courts in the application of EC Law are categorized. For each category of functions, the principles developed by ECJ are examined and the application of these principles at national level is studied by giving examples from member states' judicial practices. Consequently, this dissertation tries to determine how ECJ has attempted to change the balance of power between it and national courts, and the reaction of national courts to this attempt. 273The dissertation shows that since 1960s, EC J has developed the principles in the application of EC Law by national courts and has tried to use the national courts as the courts of EC. Initially, ECJ had been careful not to interfere in the autonomy of national law. However, with the purpose of maintaining an effective judicial protection of individual rights, ECJ has started to interfere in the autonomy of nation law. By maneuvering the loop holes within the preliminary ruling procedure, ECJ has put itself in a position of determining the division of competencies between itself and national courts. National courts also have used the preliminary ruling procedure to affect the relationship with ECJ and thus, the process of legal integration. In summary, neither ECJ nor national courts has the sole power in the application of EC Law. The application of EC Law can only be effective if both parties, ECJ and national courts, work together. The relationship between the two parties can be defined as 'cooperation based on balance of competencies'. However, ECJ has more power in determining this division of competencies, and thus, this tilted power has resulted in a 'vertical' relationship between ECJ and national courts. v-'iSymii'.:“.'”.''?'tö'tiö 274