Türkiye' de e-devlet polikitikası ve örgütlenmesi
The Policy and organization of e-government ın Turkey
  1. Tez No: 126377
  2. Yazar: MUSTAFA CİHAD FESLİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Son yıllarda küreselleşme akımıyla başlayan, ekonomik, sosyo-kültürel ve yönetsel alanları dönüştürme faaliyetleri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin de etkisiyle hız kazanmıştır. Bu faaliyetler bilhassa uluslararası organlarca dünyaya bilgi toplumu adı altında benimsetilmektedir. Bu çalışmanın ilk kısmında yaşanan bu değişimin adı, özellikleri ve eleştirileri ortaya konulup, onun yönetsel alandaki etkileri incelenecektir. Dolayısıyla uluslararası güçlerin yönlendirme faaliyetleri açıklanıp, ortaya koydukları yönetim modelleri eleştirel açıdan değerlendirilecektir. Bu çerçevede e-devlet konusu ele alınıp, onun küresel yönetim modeli olan yönetişimle bağlantısı kurulup, yararlan ve yaratacağı sorunlar ele alınacaktır. Özellikle Türkiye'de e-devlet konusundaki politika yaratma süreci incelenip, bunun içsel değil, dışsal bir yönlendirme organı olarak Avrupa Birliği tarafından Türkiye gibi aday ülkelere bir politika reçetesi olarak sunulduğu açıklanacaktır. Bu durumun bir politika karmaşasına yol açıp, örgütlenmeye de yansıyacağı belirtilecektir. Türkiye'de e-devlet örgütlenmesi konusunda yapılan çalışmaların hem üst yapılanma, hem de kurum içi projelerle oluşturulma sürecine yer verilerek, olumlu ve olumsuz yönleri incelenecektir. Sonuç olarak, e-devletin ekonomik temelli düşüncelerle küreselleşme çizgisinde gündeme geldiği, fakat yeterli önlemler alınırsa, vatandaşlara hizmete ulaşmada da kolaylıklar sağlayacağı belirtilecektir. \&
Özet (Çeviri)
SUMMARY The transformation activities in economic, social, cultural and administrative fields which begin by the globalisation trends, gain speed by.the effects of information and communication technologies in recent years. These activities are taught to world under the name of information society by the international organisations. In the first part of this study, the name, features and critics of this transformation are explained and the effects of it in administrative field are examined. Naturally, the driving functions of international powers will be explained firstly and then, the administration models which are presented by them, will be evaluated from the critical perspective. In this frame, as the subject of e- govemment is assessed, we try to make a connection with the concept of governance which is the management model of globalisation and then, explore its benefits and problems in the making e-government process. Specifically, the process of making e- government policy will be examined firstly, then we will say that this process is not fed by the inter/native dinamics, but is driven by the foreign dinamics like European Union which presents his e-government policy to candidate countries like Turkey in the shape of receipt. Since this relation creates policy mess, this untidyness reflects on the e-government organisation model. The works on creating e-government model in Turkey will be explored in respect of top structuring model and the ministrial - instutional inter running projects by critising the positive and negative aspects. Finally, we conclude that e-government model comes into agenda by the effects of globalisation which is shaped by economic thoughts, but if the measures are taken, 188the e-government model can provide eases for citizens in the access to public services. 189