Milli Mücadelede beyannamelerle psikolojik harp
  1. Tez No: 126379
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
ÖZET Psikolojik harbin hedefi insandır, insan beynidir. Fertlerden oluşan toplumun düşüncesini ele alır. Kendi amacı doğrultusunda yoğurur, şekillendirir ve isteklerini kabul ettirir. Bu nedenle Mondros Mütarekesinden sonra Osmanlı Devleti'nin topraklarını ele geçirmek isteyenler ile işgallere karşı direnen Anadolu insanı arasında psikolojik bir savaş başlamıştır. Mondros Mütarekesi'nden Büyük Taarruz'un sonuna kadar Anadolu toprakları üzerinde sürdürülen psikolojik harbin'in nasıl cereyan ettiği ve bu savaşta her iki tarafça kullanılan beyannamelerin halk ve asker üzerindeki tesiri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Bunun için çalışmada öncelikle Milli Mücadele Dönemi'nde toplumsal bünyeyi, bireylerin tutum ve davranışlarını.yönlendirmek için İstanbul Hükümeti ile işgal güçlerinin ve Ankara Hükümetinin uyguladığı psikolojik harp taktikleri karşılaştırılarak psikolojik harbin, Milli Mücadele'yi hangi boyutlarda etkilediği ortaya konulmuştur. Araştırma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde;psikolojik harbin tanımı, amacı, hedefi, doğuşu ve gelişmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, Milli Mücadele döneminin toplumsal yapısı, bu yapıda din olgusunun yeri, Kuvayı Milliye Hareketinin ortaya çıkışı, Milli Mücadele liderlerinin din ve Türk Milli Karakter özelliklerini kullanarak halkı Milli Mücadele'ye hazırlamasının önemi ile Anadolu halkının, Milli Mücade'leye hazırlanmasında Ankara Hükümeti'nce kullanılan psikolojik harp taktikleri anlatılmıştır. Bu bölümde psikolojik harp taktikleri anlatılırken üzerinde durulan husus;Türk Milletinin, 1919-1922 yılları arasında işgalci güçlere karşı sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde sosyo- psikolojik, ekonomik, askeri ve siyasi güçlerin bileşkesi olan milli gücünü kullanmasıdır. Bu güç, temelde insan unsuruna dayandığından öncelikle Ankara Hükümeti tarafından Anadolu halkının manevi hasletleri, mücadele ruhu, maneviyatı, bağımsızlıkbilinci gibi niteliklerinin yönlendirilmesi ve geliştirilmesi çalışmaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Milli Mücadele döneminde işgal güçlerinin milli hareketi baltalamak amacıyla cephe ve cephe gerisinde özellikle uçaklar vasıtasıyla dağıttığı beyannameler incelenerek;Türk askerinin ve halkının maruz kaldığı psikolojik tehdidin boyutu ortaya konmaya çalışılmıştır. İşgal güçlerinin beyannamelerine karşılık Ankara Hükümeti'nin yayınladığı beyannamelerin çok daha kapsamlı, düzenli ve bol miktarda olduğu, etkisinin düşman üzerinde hissedildiği belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise; Milli Mücadele Ruhu'nun gelişmesini engellemek için iç ve dış güçlerin yaptıkları propagandalar, beşinci bölümde, Propagandalara karşı Ankara Hükümetinin aldığı önlemler ve kurduğu teşkilatlar üzerinde durularak psikolojik harbin temeli olan propagandanın önemi açıklanmıştır. Milli Mücadele'de uygulanan psikolojik harbi daha çok askeri beyannameler yönünden ele alan bu araştırmamızın temel kaynağı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Arşivinde tespit edilen belgeler ile Türk inkılap Tarihi Arşivi teşkil etmiştir. İkinci kaynak olarak Milli Mücadele döneminde olayların içinde yaşayan kişilerin anılarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The target of Psychological War is the human being, the brain of human being.lt takes the thought of society which consists of individuals;it forms the thought of society in the direction of its own purpose and so provides its demands to be accepted. Therefore.after the Mudros Armistice,there emerged a psychological war between those who demanded to obtain territories of the Ottoman Empire and Anatolian people who struggled against the occupations. In this studyjt is tried to be represented how Psychological War in Anatolian territories occurred from the Mudros Armistice until the end of the Great Attack and to be revealed the influence of declarations used by both sides during this war, on the people and soldiers. For this purposejn this study.first of all, by making comparisons among tactics of Psychological War applied by Istanbul Goverment.by powers of occupation and by Ankara Government in order to direct social structure.attitudes and behaviours of individuals during the period of National Struggle, it is revealed in which dimensions Psyhological War influenced National Movement. This study consists of five parts.The first part treats of definition, aim, emergence and development of Psychological War. In the second part.it is explained the social structure of period of National Struggle.the role of religion in this structure.the emergence of movement of“Kuvayi Milliye”(National Army),the importance of preparation öf the people for National Struggle by the leaders of National Struggle who used religion and pecularities of Turkish National character for this purpose.and tactics of Psychological War used by Ankara Government in the preparation of Anatolian people for National Struggle. In this part.while explaining tactics of Psychological War.the main point emphasized is that Turkish Nation used its national power which is the resultant of socio-psychological.economic.military and political powers in its struggle for independence against powers of occupation between 1919 and 1922. Because this power is based on human being, in this study.first of all.itis emphasized efforts of advancing characteristics of Anatolian people.such as, spirit of struggle.consciousness of independence by Ankara Goverment. In the third part.it is tried to be revealed the dimension of psychological threat which Turkish soldiers and Turkish people were subjected to, by examining declarations scattered especially by means of airplanes behind the front by powers of occupation in order to sabotage National Movement. It is stated that in comparison with declaration of powers of occupation, the declarations of Ankara Government were more inclusive and tidy and that their influence was felt on the enemy. In the fourth part, propagandas made by powers inside and outside the country in order to prevent the development of spirit of National Struggle are explained. In the fifth part.the importance of propaganda which is the basis of psychological war is explained by stressing precautions taken and organizations established by Ankara Government. The main sources of this study which examines Psychological War from point of view of military declarations.are documents in archives of Presidency of Military History and Strategic Studies and archives of History of Turkish Revolution.Also memoirs of persons who lived during the period of National Struggle have been used as a second source.