Memleket gazetesi: 10 Şubat 1919-20 Mayıs 1919
- Tez No: 99898
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
ÖZET Milli Mücadele yıllarımız üzerinde çalışma yapanlar için, bu döneme ait basın ve beyannameler çok önemli iki bilgi kaynağıdır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden Memleket Gazetesi de 1919 yılında İstanbul'da yayınlanarak, Mütareke döneminin siyasi ve sosyal yapışım okuyucularına iletmeye çalışmıştır. Gazete günlük olarak yayınlanmakla birlikte genel seyrini, gazetenin baş yazan ve sorumlu müdürü olan İsmail Hami (Danışmend)'in fikir ve görüşlerinden almıştır. 1889 yılında Merzifon'da doğup çocukluk günlerini Lübnan, Trablusgarb ve Şam'da geçirdikten sonra, 1912 yılında İstanbul Mülkiye Mektebi 'nden mezun olan İsmail Hami (Danişmend), önemli bir tarihçi ve yazardır. Memleket Gazetesi 'nin yayın hayatını noktaladığı 15 Ağustos 1919 tarihinden yaklaşık 20 gün sonra Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Sivas'ta toplanan Kongre'ye, İstanbul delegesi ve kongrenin Divan Başkanlığı Kâtibi sıfatıyla katılan İsmail Hami Bey, kongre tutanaklarını bizzat kendi el yazısıyla tutmuştur. Memleket Gazetesi'nden sonra Büyük zaferin ardından Türklük isimli kültür dergisi de yayınlayan İsmail Hami Bey, Sivas Kongresi sırasında öne sürdüğü görüşleriyle mandacı olarak değerlendirilmesine rağmen, çalışmamızın konusunu teşkil eden Memleket Gazetesi'nde Anadolu'nun toprak bütünlüğünü savunan ve milli yapıya önem veren nitelikte makaleler kaleme almıştır. Önemli derecede tarihi değere sahip olabilecek nüfus istatistikleri, muhtıralar ve beyannameleri de bünyesinde barındıran Memleket Gazetesi, Arapça-Farsça kelime ve tamlamaların çokça kullanıldığı ağır bir Osmanlıca ile yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the people who study on the years of National Struggle of Turks, the press and the declarations of this term are the two important sources of knowledge. Our study subject is“Memleket Newspaper”which was published in Istanbul in 1919 and tried to transfer the political and the social situations of this term to its readers. It was a daily newspaper and it took its view from the ideas of Ismail Hami (Danişmend) wh was the editorial writer and the director of the newspaper. Ismail Hami (Danişmend) was an important historian and author who was born in 1 889 in Merzifon. He spend his childhood in Lebanon, Tripoli and Damascus and then he graduated from the School of Political Science in Istanbul in 1912. After twenty days from the end of the pressing life o Memleket Newspaper at 15 August 1919, Ismail Hami joined as delegate of Istanbul to the Congress of Sivas which was assembled with the leadership of Mustafa Kemal Pasha. In this congress he was the secretary of cuncil presidency and wrote the official reports of the congress with his handwriting. After the Great Victor, Ismail Hami published a culturel magazine at the name of“Türklük”.Because of his ideas in Sivas Congress he was accused as a mandate supporter. But he deffended wholeness of land of Anadolu and he have big importance to the national structure in his articles in Memleket Newspaper. There are many important historical population reports, memorandums and declarations in Memleket Newspaper. It was published with the Ottoman Turkish language which was in a heavy stile with Arabic and Persian words and phrases.