İslam Hukukunda akıle kurumu ve sosyal güvenlik açısından değerlendirilmesi
Akıle institution in İslamic Law and its evaluation in terms of socual Security
- Tez No: 126401
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET OKUR, Kaşif Hamdı,“İslam Hukukunda Akile Kurumu ve Sosyal Gü venlik Acısından Değerlendirilmesi”, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. İbrahim ÇALIŞKAN, TX+282 s. Âkile kurumu İslam Hukuku 'nun hem kökenlerine, hem de sosyal geli şimine ışık tutan önemli kurumlardan biridir. Tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde âkile uygulamasının tarihi ve teorik arka planı üzerinde durulmuş, âkılenin İslam hukukuna eklemleniş sürecini ortaya koymak amacıyla İslam Öncesi Arap toplumunun toplumsal yapılanmasına temas edilmiştir. Bu çerçevede diyet uygulamasının tarihi kökenleri, İslam hukukuna girişi, İslam hu kukçularının bir hukuk kavramı olarak diyete yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Diyetin hukuki niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde âkılenin tarihçesi, İslam hukukuna eklemleniş süreci, hukuki dayanağı, şahsilik ve sorumluluk ilkeleri açısından değerlendirilmesi üze rinde durulmuştur. Klasik İslam hukuk doktrinindeki âkile ile ilgili hükümlerin tamamı ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde âkılenin güncelleştirilmesi ile ilgili yaklaşımlar incelenmiş, bunların kritiği yapılmıştır. Üçüncü bölümde âkile ve sosyal güvenlik arasındaki ilişkiye yer verilmiş tir. Sosyal güvenliğin kökenleri, bugünkü durumu ortaya konarak Sosyal güvenli ğe İslam açısından getirilen yaklaşımların bir kritiği yapılmıştır. Âkılenin sosyal güvenlik, mali sorumluluğun sigorta edilmesi ve mağdurun korunması açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak yaşama hakkı ve vücut bütünlüğü ihlâle uğramış bir mağ durun zararının giderilmesi konusunda İslam hukukunun iki ana ilkesi vardır: Mağdurun zararının giderilmesi ve cürmî kasıt taşımayan eylemiyle böyle bir za rara yol açan faile tazminat ödemede destek olunmuşu Âkile de bu iki önemli ilke nin uygulanmasını sağlayan başlıca vasıtadır. Bu uygulama mağdurun korunması ve cismani zararların giderilmesi bakımından mukayeseli hukuk araştırmalarına katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OKUR, Kaşif Hamdı,“ Âkile Institution in Islamic Law and Its Evaluation in Terms of Social Security”, Doctoral Thesis, Supervisor: Prof. Dr. İbrahim ÇALIŞKAN, IX+282p. Âkile is one of the most significant instutions in Islamic law as regards both the origins and the sociological evolution of that law. My thesis consist of three main chapters. In the first chapter, historical and theoretical background of the institution is analysed with the aim of exploring the process in which âkile is incorporated into Islamic law. Social structure of the pre-Islamic Arap society is also explained. In this context, historical back ground of“diyet”, its incorporation into to Islamic law, and the approaches of Islamic jurists to“diyet”as a law cocept, juridical aspect of“diyet”are analysed. In the second chapter, The history of âkile, the process of its incorporation into Islamic law, its juridical base are discussed and âkile is analysed in terms of the principles of responsibility and personel liability. Whole doctrin of classical Islamic jurisprudence about âkile is tried to be evaluated. In addition, approaches related to actualization of âkile are explained and criticized in this chapter. In the last chapter, the relationship between âkile and social security is discussed. By putting forth the roots of social security and its actual position, Islamic aproaches to social security are criticized. Âkile is assessed in terms of social security, liability insurance and compensation of victim. As a conclusion, there are two main principles of Islamic law about compensation of victim whose person or body is injured. Compensation for loss and supporting the actor who caused such a loss without criminal intent for compensation. And âkile is the major instrument for applying these two importent principles. Âkile has a quality to contribute to research of comperative law in terms of protection of victim and compensation for personel injury. &L *$&* ^