Rudolf Bultmann'da vahiy ve mitoloji
Rudolf Bultmann's reflection on revelation and mythology
  1. Tez No: 126419
  2. Yazar: AYŞE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Ünal, Ayşe,“Rudolf Bultmann'da Vahiy ve Mitoloji”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep Kılıç, HI-112 s. Rudolf Bultmann yirminci yüzyılın en önemli Protestan teologlarından biridir. Bultmann, yöntem ve düşünceleriyle modern teolojide çok etkili olmuştur. Bu çalışma, Bultmann'ın vahiy ve mitoloji anlayışını ele almaktadır. Bu her iki konuda Bultmann, klasik teist teolojiden farklı bir anlayışa sahiptir. Bultmann, vahiy kavramını iman ile sıkı bir ilişki içinde ele almaktadır. Onun iman anlayışı da Kitab-ı Mukaddes yorumundan ayrı incelenememektedir. Bultmann, Kitab-ı Mukaddes yorumunda varoluşsal bir hermeneutik olarak gördüğü mitolojiden arındırmayı teklif etmekte ve uygulamaktadır. Ona göre Protestan geleneğin sadece iman yoluyla aklanma doktrininin bilgi alanına uygulanması olan hermeneutik metod mitolojiden arındırma, yirminci yüzyılın modern insanına vahyi bizzat yaşama imkanını tanımaktadır. Böylece iman ve vahiy kavramları birbirlerine bağlı kavramlar olmaktadırlar. Bultmann'a göre kutsal metinler, karakteri itibariyle mitolojik unsurlar içermektedir. Bu metinler, Heidegger'in varoluşsal tahlili ve iman île mitolojiden arındırmalıdır. Fakat Bultmann, Kitab-ı Mukaddes'in mitolojik dilini Heidegger'in varoluşsal terimleriyle yorumlamak gerektiğim söylemekle tam anlamıyla mitolojiden arındıramamaktadır. Ayrıca o, mitolojiden arındırmaya temel olarak imanı almaktadır. Böylece iman akidelerini kabul etmek, yorum için ilk şart olmaktadır. Fakat kabul edilen bu akideler, mitolojik bir karakter arz etmektedirler. Bultmann, bu akidelerin nesnelerinin imanlı varoluşla mitolojiden arındığını düşünmektedir. Bu akidelerin nesneleri, Tanrı fiilleridir. Bultmann, Tanrı fiilleri hakkında analoji yoluyla konuşulabileceğini söylemektedir. Ama aynı zamanda kurtuluş olayına konu olan Tanrı fiillerinin mitolojiden arındırıldığını ileri sürer. Mitoloji, vahyin ilahi muhtevasını kuşatan formdur. Bultmann, ilkel Hıristiyanlığın bu formunu Heidegger'in mitolojik dili ile yer değiştirmeyi teklif etmektedir. Böylece mitolojiden arındırma projesi başarısız olmaktadır. Çünkü Heidegger de mitolojik bir dille tahlillerini ortaya koymaktadır. O halde vahiy, bir form içine girmek durumundadır. Bu form da insanın ilahi olan ile ilgili konuşması nasılsa öyle olacaktır. O halde Bultmann'a göre vahiy ile mitoloji birbirini bütünleyen iki kavramdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ünal, Ayşe,“Rudolf Bultmann's Reflection on Revelation and Mythology”, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Recep Kılıç, Ett-112 p. Rudolf Bultmann is one of the most important Protestant theologians of the twentieth century. Bultmann affected the direction of the discipline of modern theology with his thoughts and methods. This study deals with Rudolf Bultmann's understanding of revelation and mythology. In these two subjects Bultmann has a different understanding from the classical theist theology. Bultmann considers that concept of revelation is closely connected with faith. His view of faith cannot be studied without taking into consideration the interpretation of Bible. In the interpretation of Bible, Bultmann proposes and carries out demythologization which is seen as an existential hermeneutics. For him, demythologization as the method of hermeneutics, that is the application of Protestan doctrine of purification to the domain of knowledge, through mere faith, provides the people of today with an possibility to experience revelation. So, Bultmann reduces revelation to a highly private experience. Therefore, concept of revelation and faith are bound together. According to Bultmann, the sacred texts contain mythological elements as part of their nature. These texts must demythologize with Heidegger's existential analysis and faith. But Bultmann is not able to demythologize the mythological language of the Bible because he assumes that the existential terms of Heidegger is required for this interpretation. Besides, He holds that faith is fundemental for demythologization.Hence, to believe in creeds of faith is the first condition for interpretation. But these accepted creeds show a mythological character. Bultmann considers that objects of these creeds are demythologized by faithful existence. The objects of these creeds are acts of God. Bultmann says that one can speak about acts of God by means of analogy. At the same time, however, he claims that the acts of God which are the subject of event of salvation are demythologized. Mythology is a form of sacred content of revelation. Bultmann proposes that the form of primitive Christianity be replaced with the mythological language of Heidegger. Therefore the project of demythologization remains unsuccessful. Because, Heidegger puts forth his analyses as a mythological language. In that case revelation must fit into a form. And this form will be similar human's speech about sacred. Therefore, according tp^ Bultmann revelation and mythology are complementary concepts.