Abdu'l-Hayy el-Leknevi'nin hayatı ve hadis anlayışı
- Tez No: 126422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Mertoğlu, Hilâl, Muhammed Abdu'1-Hayy el-Leknevî'nin Hayatı ve Hadis Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Emin Özafşar, 129 s. Muhammed Abdu'1-Hayy el-Lcknevî ( ö. 1304 / 1886 ), seçkin Firengî Mahal ailesinden Hintli bir ilahiyatçıdır. İlmî yönü itibarıyla zengin bir bölgede yetişen Leknevî, yaptığı ilmî faaliyetlerle, bu çevreye önemli katkılar sağlamıştır. Muhammed Abdu'1-Hayy, büyük bir enerji ile Hanefî mezhebi ve -son derece itimat ettiği- Mergînânî'nin fikıh el kitabı el-Hidâye üzerine odaklanan Hint-İslam ilminin muazzam geleneğini savunmuştur. Özellikle Hintli Müslümanlar, İngiliz yönetimiyle gelen modernist etki tarafından tehdit edildikleri hissine kapıldıklarında, Leknevî, geleneksel öğretinin temel prensipleri temelinde, yeni bir sorgulamaya dayanan bir İslam anlayışı geliştirmiştir. Abdu'1-Hayy el-Leknevî, belki de 19. yüzyıl Hindistan'ının en büyük hocasıdır. Öğrencileri tamamen Güney Asya ve ötesinden olmuştur. Üretken bir yazar olan Abdu'1-Hayy, çoğu Arapça olan yüz yirmi civarında eser te'lif etmiştir. Onun çalışmaları, geleneksel İslamî ilimlerde odaklanmaktadır. Bütün bu yönleriyle Leknevî'nin, kendisinden sonrakiler için önemli bir kaynak olduğu muhakkaktır. 130
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mertoğlu, Hilâl, Life of Muhammed Abdu'1-Hayy el-Leknevî and His Understanding Hadith, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Mehmet Emin Özafşar, 129p. Muhammed Abdu'I-Hayy el-Leknevî (d. 1304 / 1886 ), Indian theologian from the distinguished Farangî Mahall family. Leknevî, grew up in an intellectual area. He contributed to his environment with his information. Muhammed Abdu'1-Hayy, defended with vigor the great tradition of Indo- Islamic scholarship focusing on the Hanefite path and Mergînânî's high/ esteemed manual of feqh, the al-Hedâye. Particularly, at a time when Indian Muslims were beginning to feel threatened by the modernizing influences of British rule, Leknevî, promoted an understanding of Islam based on a fresh examination of the basic principles of traditional learning. Muhammed Abdu'1-Hayy, was perhaps the greatest Muslim teacher of 19 th- century India and his pupils came from all over South Asia and beyond. He was a prolific writer, producing 120-odd boks. Abdu'l-Hayy's work focused on tradational Islamic scholarship. Leknevî, with all his these sides, is a source for subsequent people. 131