Ferra' nın kıraatlere yaklaşımı
Al-Farra's approaches to the Qur' an qıraah
- Tez No: 126423
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Tezimizde Ferrâ'nın kıraatlere yaklaşımını Meâni'l-Kur'an bağlamında tasviri bir şekilde ele aldık. Ferrâ kıraatlerin gelişim sürecinde kendi dönemi bakımından aydınlatıcı bir örnektir. Ferrâ Kur'an kıraatlerinin yerleşik yapışırım teşekkülünden önce yaşamıştır. O bir filologtur. Bu bakımdan Arap grameri onun kırraatlerle ilgili fikirlerini etkilemiştir. Klâsik kıraat teorisinde üç kriter vardır. Bunlar onun anlayışında bir değer ifade etmesine rağmen onda başka kriterler de bulmaktayız. Onlardan ilki ve en önemlisi, kıraatin Arap gramerine, ikincisi, Osman mushafına ve cumhurun kıraatine diğer bir kıriter de Abdullah kıraatine uygun olmasıdır. Kimi zaman da o herhangi bir kıraati gerekçe göstermeden tercih eder. Bununla birlikte bazen de kimi kıratleri Kur' an' in üslup bütünlüğüne uygunluğu bakımından tercih eder. Son olarak o, bu tercihlerinde nadiren de olsa itkadi kaygılan gözönünde tutar. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we tried to describe al-Farrâ's approaches to the Qur'an Qiraah in the care of Meâni'1-Kur'an. For the development process of qiraahs, al-Farrâ is lightness sample of his term. al-Farrâ lived before time that the canonic structure of Qur'an qiraahs was formed. He was a flologist and Arabic grammer effected his opinions about qiraahs. In classical qiraah teory there are three criteria. In spite of those criteria value in his mind, we found some other criteria too. His first and more important criteria is that a qiraah must be in accord to Arabic grammer and secondly, conform to Osman's mushaf and the qiraah of cama'ah. Other one that was preferred by him that is conformed to Abdullah's qiraah, sometimes he preferred some qiraahs without cause. He also preferred some qiraahs in accord to manner entirity of Qur'an. Finally, he rarely considered his teologic preferences. 80