Muhammed İkbal' in Kur'an anlayışı
Muhammed İqbal's perceptiveness about Quran
  1. Tez No: 126421
  2. Yazar: DAVUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
83 ÖZET Şahin, Davut, Muhammed İkbal'in Kur'an Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 84s. Araştırma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde M. İkbal'in hayatı, yetişmesi, eserlerinde Kur'an'ın yeri ve düşüncesinde önemli yeri olan“benlik”ve benliğin temelini oluşturan“Kur'an alemi”sisteminin arka planı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde M. İkbal'in Kur'an Anlayışına Göre İnsanın Bilgi Kaynakları; dış tecrübe (tabiat), iç tecrübe (sezgi) ve tarih işlenmiştir. Dış tecrübede“Allah'ın her an bir işte oluşu”ve“evrenin genişlemekte olduğu”ayetleri, Allah ve evrenin dinamik olduğu sonucuna götürmüştür. İç tecrübede Kur'an'dan, kalbin her şeyi görebileceği savunulmuştur. Tarihte insan soyunun birliği ve zamanın gerçekliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde M. İkbal'in Kur' an 'ı Okuma Biçimi; Kur'an'ı doğru anlamayı engelleyen faktörler ile Kur'an'ı anlamada kullandığı metotlar ve Kur'an'ı bu güne taşıyan“içtihat”prensibi işlenmiştir. Metot olarak bütünsellik, Kur'an dili, Hz. Adem örneğinde kıssalar ve Kur'an'ı hayata yansıtan araç olarak içtihat ve o bağlamda tarihsellik konusu ele alınmakta, araştırma sonuç ve kaynakçayla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
84 ABSTRACT Şahin, Davut, Muhammed Iqbal's Perceptiveness About Quran, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 84p. The research consists of an introduction and other three parts. At the introduction part the subject, the importancce, the aim and the method of the research have been worked out. At the first part M. Iqbal's life and training have been taken up as the place of Quran in his Works, and the“ego”and the back ground of the“Universe of Quran”system that form of the ego. At the second part Human's Sources of Knowledge according to Muhammed Iqbal's Perceptiveness About Quran; outer experince (nature), inner experince (intuition) and history haye been determined. For the outer experince the verses about“God always has a work”and“The universe has become larger”have taken us to the conslusion that God and the universe are dynamic. According to the inner experince heart can see everything by Quran. Furthurmore, the unity of human origin in history and the reality of time have been worked out. At the third part M. Iqbal's style of reading Quran, the factors that prevent understanding Quran correctly, the methods that he used for understanding Quran, and the principle of conviction that has taken Quran up to now have been determined. Unity of Quran as a method, language of Quran, legends about Adam and conviction as a means of reflecting Quran to life and some contextual subject historicism have been worked out. As a result, the research has come to an end with the consclusion and bibliography.