Sühreverdi' nin Meşşailere varlık konusunda yönelttiği eleştiriler
Shahabettin Suhrawardi' s critiques to peripatetics in the matter of existence
  1. Tez No: 126424
  2. Yazar: EMİN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET“Şehabeddin Sühreverdi el-Maktul'ün Meşşailere Varlık Konusunda Yönelttiği Eleştiriler”isimli bu çalışma, Giriş, I. Bölüm, II. Bölüm ve Sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş'te Sühreverdi'nin hayatı, eserleri ve İşrakilik üzerine yapılan çalışmalar kısaca belirtilmektedir. I. Bölüm'de Sühreverdi ve Meşşailer'in“varlık”konusunu ele alış yöntemi değerlendirilmektedir. II. Bölüm'de ise Sühreverdi'nin eleştirilerinin ve argümanlarının doğruluğu araştırılmaktadır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, Sühreverdi'nin temel tezi şu şekilde özetlenebilir:“Varlık”dış dünyada hiçbir karşılığı olmayan, zihnin itibari bir kavramıdır. Filozof tenkitleriyle, İslam dünyasında ortaya çıkan yeni bir felsefe tarzının habercisi ve temsilcisi olmuştur. 87
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This working that its name is“Shahabettin Suhrawardi's Critiques to Peripatetics in The Matter of Existence”begins from parts of Introduction, First Part, Second Part and Conclusion. In Introduction, Suhrawardi's life, his works and the works which are done about the Illumination are made clear briefly.In the First Part, Suhrawardi's and the Peripatetics's methoth of the invastigation in the matter of“Existence”is evaluated. In the Second Part, the truth of Suhrawardi's critiques and arguements is invastigated.As a result of this work; Al- Suhrawardi's arguments about the existence can be summarized as follows: Acording to Suhrawardi existence is a purely mental affair to which nothing corresponds in the external world which is made up of essences. 88