Kelamda kader anlayışının insan davranışlarını belirlemede rolü
The Theory of predestination in teology and its role on the determination of human behaviors
  1. Tez No: 126425
  2. Yazar: ZUHA DÖNDÜ SEVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HADİ ADANALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada inanıyor olduğumuz kader anlayışlarımızın oluşmasında nelerin etkili olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Bununla birlikte kader inancının insan davranışlarını belirlemede nasıl bir rolü olduğunu da sorguladık. Birinci Bölümde, kaza ve kader kavramlarının incelemesini yaptık. Aynı zamanda konuyla ilgili tartışmaların tarihi sürecini vererek, temel yaklaşımları özetledik. İkinci Bölümde ise, Birinci Bölümde tanıdığımız kaza ve kader kavramlarına insan tabiatı açısından yaklaştık. İnsan kader inancı üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalıştık. Kur' an' da belirtildiği şekliyle inananların ve inanmayanların konuyla ilgili tutumlarım açıkladık. Özellikle Hz. Yusuf ve Hz. Musa'nın hayatlarını kaderle bağlantısı açısından inceledik. Üçüncü Bölümde de, hadislerde kader inancının nasıl algılandığını göstermeye çalıştık. Rivayetlerde belirtilen güçlü kader inancıyla ameller arasındaki ilişkinin nasıl anlaşıldığına değindik. Bu çalışmada, kader kavramının, insan davranışlarının önceden belirlendiği anlamda tanımlanması halinde dahi, bu tanımla insanların tembelliği ve sorumsuzluğu arasında çok kolay bir ilişkinin kurulamayacağı belirtilmiştir. İnsanların menfaatleriyle ilgili konularda kadere inanmakla beraber alınması gereken tedbirleri aldıkları ve bu konuda çaba sarfettikleri farkedilmektedir. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY Züha Döndü Seven.“The theory of Predestination in Islam and Its Role on the Determination of Human Behaviours”MA Thesis. Our aim in this study was to determine the elements which played an important role in the formation ofbeliefs concerning predestination. We also aimed at determining whether and to what extend the predestinarian beliefs play a role in determining the human behaviors. In the First Chapter, we have investigated the concepts“ kaza”and“kader”which are the terms traditionally associated with the theories of predestination in Islamic theology. We also presented briefly historical discussions on predestination. In the Second Chapter, we have looked at the concepts of“kaza”and“kader”from the perspective of human nature. We pointed to human weaknesses and its positive contribution to predestinarian beliefs. We also examined how believers and non-believers react to the concept of predestination and what kind of attitudes they form concerning these beliefs within the context of Qur'anic accounts. We have investigated the lives of certain prophets, particularly the Prophet Joseph and Moses and how their lives are narrated in connection with the concept of predestination in the Qur'an. In the Third Chapter, we have looked at how predestination is understood in the Hadith literature. We have examined the connection between predestination and human behavior in the Hadith accounts. We have concluded that predestination understood as predetermination of human behaviors cannot be easily connected to and taken as an explanation for human laziness and irresponsibility. It is evident that humans believe in predestination, particularly when this belief supports their interests; nevertheless they take precautions and make efforts to that purpose. V-: