Zeyneb Binti Cahş'ın Hayatı ve rivayetleri üzerine bir inceleme
Life of Zeyneb Binti Cahş and research about her rumours
  1. Tez No: 126458
  2. Yazar: PERİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. METİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Demir, Perihan,“Zeyneb binti Cahş'ın Hayatı ve Rivayetleri Üzerine Bir İnceleme”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. M. Emin Ozafşar, 92 sayfa. Zeyneb bînti Cahş Kureyş'in meşhur hanımlarından, asil bir aileden gelen soylu bir hanımdı. Onun Zeyd b. Harise ile evliliği, gelecek nesiller için geçerli olacak fıkhî bir hükme mesned teşkil etmiştir. Zeyd ve Zeyneb arasında boşanma gerçekleşince Allah'ın emriyle Hz. Peygamber ile Zeyneb evlenmiştir. Altı yıl süren beraberlikleri sırasında Rasûlüllah'tan onbir hadis rivayet etmiştir. Bu hadisler ibadetle ilgili önemli fıkhî hükümlere kaynaklık etmiştir. Zeyneb bînti Cahş'ın bu rivayetleri kadınların ilmî faaliyetlere verdiği önemi göstermesi açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Demir, Perihan, Life of Zeyneb binti Cans and Research About Her Rumours. Master Thesis, Advisor: Doç. Dr. M. Emin Özafşar, 92 p. Zeyneb binti Cahş was an aristocratic woman and came from a noble family and she was the most famous woman of Kuraiş. Her marriage with Zeyd b. Harise formed a support of a juridical judgement which is valid for the next generations. By realising the divorce between Zeyd and Zeyneb, Zeyneb had married the Prophet Mohammad by means of command of God. She had related eleven hadits from Profhet Mohammad during their marriage which had continued six years. These hadits are the source of the juridical judgement which about with the worship. These traditions of Zeyneb binti Cahş are important because they point out the scientific activities of the womans. 4fc