Ömer Nasuhi Bilmen'in ahlak anlayışı
Ömer Nasuhi Bilmen's conception of ethics
- Tez No: 126457
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
TEZ ÖZETİ DERİN Necmi,“ÖMER NASUHİ BİLMEN'İN AHLAK ANLAYIŞI”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani ALTINTAŞ, 96 sayfa, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003 Bu çalışmamızın amacı, yaşadığı dönemin önemli kurumlarında eğitim gören, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü gibi önemli görevlerde bulunan ve yazdığı eserlerle özellikle Büyük İslam İlmihali ile geniş kitleleri etkileyen bir düşünürün ahlak anlayışının ortaya konulmasıdır. Fıkıh alanlarında ihtisas yapmış ve bu yönüyle tanınmış olan Bilmen, ahlak alanında eserler vermiş ve bu eserlerinde ahlak felsefesine de temas etmiştir. Ahlak felsefesine dair verdiği bu bilgiler, Bilmen'e ait olup olmadığı, kendisine ait olan bilgilerin önceki ahlak düşünceleriyle uyumlu olup olmadığı, diğer ahlak eserleriyle mukayese yapılarak incelenmiştir. Araştırma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, Bilmen'in hayatı ve eserleri incelenmiştir. Birinci bölümde, kavram olarak ahlak, ahlakın mevzusu, taksimi, mahiyeti, gayesi, faydası ve ahlakın değişip değişmemesi konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Bilmen'in nazari ahlak anlayışı ve nazari ahlakın konulan olan vicdan, ahlak kanunu, vazife, akıl, hürriyet, sorumluluk, hak ve hukuk, iyilik, erdem ve mutluluk konularındaki fikirleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Bilmen'in ameli ahlakın konularına yaklaşımı ele alınmıştır. Sonuç olarak, Ö.N.Bilmen ahlak konusunda, yeni ve özgün fikirler ortaya koyan bir düşünür olmaktan ziyade, toplumda, dinî ahlakın yaygınlaşması için çalışan önemli bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
Abstract: Derin Necmi, Omar Nasufai Bilmen's conception of ethics“ Masters Degree, Supervisor: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, 96 pages, Ankara University, Institute of Social Sciences, 2003 This research aims to define the conception of ethics in the philosophy of Omar Nasuhi Bilmen who played an important role in the shaping of Turkish conception of Islam through his service in the department of religious Affairs as the president as well as his many written works such as ”Büyük İslam İlmihali" a textbook of Islamic practices. Although he is well known for his expertise on Islamic Law, he has also written on Islamic ethics and he has outlined his ideas about his philosophy of ethics. We have compared his ideas with other books of ethics and thinkers hence striving to find out the originality of his ideas. This thesis is consisted of three chapters and an introduction chapter. In the introduction chapter the life and Works of Bilmen has been studied. The first chapter deals with the terminology of ethics, its subject and nature, the aim of ethics and whether principles of ethics can change or not The second chapter deals with the philosophy of Bilmen's ethics and the subtitles of ethics such as conscious, the law of morality, reason, freedom, responsibility, rights, goodness, happiness. The third chapter studies Bilmen's approach to the practical ethics. In conclusion Bilmen is not an original thinker in the subject of ethics. He is on the other hand a promoter of improving and propagating of practical ethics. With this respect he is a very important person deserving a study of his thoughts and works.