İbrahim Mominov ve felsefi çalışmaları
İbrahim Mominov and his philosophical works
- Tez No: 126460
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Orta Asya'da Sovyetler Birliği'nin hakim olduğu dönemde yaşayan, Özbekistan'da çağdaş düşünce tarihinde önemli şahsiyetlerden birisi olan İ, Mominov'un ilmi araştırmaları örnek bir çalışma olarak seçilmiştir. İ. Mominov'a göre Orta Asya'da felsefî düşüncenin nasıl teşekkül ettiği de tezimizin ana konusunu teşkil etmektedir. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezimizin konusu, önemi ve yönyemi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. I. bölümde dönemin siyasi ve ilmi yapısı hakkında öz bir şekilde bilgi verilmiş ve İ. Mominov'un hayatı, eğitimi ve ilmi faaliyetleri üzerinde durulmuştur. n. bölümde onun eserleri ve makaleleri tanıtılmıştır. HI. bölümde ise İ. Mominov'un felsefe tarihine bakışı ele alınmıştır. 81
Özet (Çeviri)
Abstract I have chosen, as a main topic of this study I. Mominov, who is one of the contemporary thinkers in Uzbekistan, and who lived there during the Soviet period. The essential of this study is to evaluate how the philosophical thought was originated in the Central Asia according to I. Mominov. The thesis consists of three main chapters. In the introduction I gave some short information on its importance and the method that I have applied. The first chapter is consecrated to the life and works of I. Mominov as well as to the milienx to which he was born. In the second chapter I have threated works as books his and articles. The subject matter of the third chapter is about his view on the history of philosophical thought in the Central Asia. i?V î*' # ^y foci* #' 82