Suç ve çocuk
Crime and child
  1. Tez No: 126461
  2. Yazar: VEYSEL KUNT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelmiş geçmiş bütün toplumlarda çocuk, üyesi olduğu toplumun bütün dikkatlerini üzerine çekmiş en önemli yaratıklardan biridir. Çünkü çocuk, toplumların geleceğini garantiye alan, toplumu geleceğe taşıyan tek varlıktır. Bu nedenle çocuğun normal gelişiminde görülen herhangi bir bozukluk veya sapma, büyük huzursuzluklara neden olmakta ve ilgililerin bir takım tedbirler almaya zorlamaktadır. Bu araştırmanın amacı Ankara Çocuk Islahevinde kalan çocukları suça iten nedenleri araştırıp alınması gereken önlemleri bu şekilde belirlemektir. Suça iten nedenlerin, öğrenim düzeyi, anne-babanın öğrenim düzeyi, ailenin sosyo -ekonomik durumu, anne babanın birbirlerine ve çocuğa olan tutumu, çocuğun ailesinin ve arkadaş çevresinin alışkanlıkları, çocuğun çevresinde sabıkalı kişilerin olup olmadığı gibi hususlar değerlendirilmiş ve bunların ne denli etkin olduğu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Ankara Islah Evindeki çocukların yaklaşık % 80'inin 15-19 yaş grubu olduğu, bu çocukların % 73,8 inin ilkokul mezunu ve hiç okula gitmeyenlerin toplam oranının olduğu görülmüştür. Annelerinin % 48,8 i hiç okuma yazma bilmemekte ve babalarının ise % 35 ininin ancak ilkokul mezunu oldukları görülmüştür. Anne babaların çocuklarına karşı fiziksel ve sözle şiddet uyguladıkları, ayrıca çocukların % 82, 1 inin orta düzeyin altında gelire sahip ailelerin çocukları olduğu ve bu çocukların aile ve arkadaş çevresinin % 88 lik gibi büyük bir oranının zararlı alışkanlıklara sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca yine çocuğun aile ve arkadaş çevresinde sabıkası olanların yüzdesi % 53,6 olduğu tespit edilmiştir. Bu elde edilen sonuçlardan varsayımların doğru olduğu kanısına varılmıştır. 98
Özet (Çeviri)
Child is one of the important creature who is always paid attention by all of the societies in the past and present, just because only the child can guarantee the future of community and only they can take us to the future. So any spoilt and undesired behaviour in the development of a child causes troubles and makes the authorities take precautions. The aim of research is to find out why children, staying in Ankara Reformatory Centre, commieted offences and what measures should be taken. In this research, it is studied whether or not there is any relation amongst the education and social-economik levels of the family, behaviuors of the family against the child and to themselves, presence of previous offender in the family or around of friends and bad habits of family and friends, that the reasons let the chuldren commit offences. According the results of this study it can be seen that % 80 of children in Reformatory Centre are between 15-19 years old and % 73,8 of them are sum up primary school graduated and childern without any graduation. Also only % 48,8 of mothers are illiterate and only % 35 of fathers are primary school graduated. Especially parents are usually behave harshly towards children.And also this research shows that % 82.1 of the children families are lower social- economic levels and around of children like parents and friends have bad habits with the ratio of % 88. for the last one it is determined that family and friends who are past offenders as a model ina ratio of % 53, 6. From these results it is regarded that the samples are true. 99