Futbol fanatizmi: Taraftar kimliği öfke ve saldırganlık eğilimleri arasındaki bağlantılar
Football fanaticism: The relationships between the identity of the fan and tendencies of anger and agressivenes
  1. Tez No: 126465
  2. Yazar: SERAP DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Futbol, doğuşundan bu yana hızlı bir gelişim göstermiş tüm dünyada, özellikle ülkemizde en çok seyiredilen ve taraftar toplayan bir spor dalı olmuştur. Spor karşılaşmalırnda, özellikle futbolda yaşanan şiddet içerikli olayların her geçen gün artması, sporda saldırganlık kavramının ön plana çıkmasına neden olmuş ve futbolda şiddet ciddi bir problem olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, futbol fanatizmi; taraftar kimliği, öfke ve saldırganlık eğilimleri arasındaki bağlantılar açısından ele alınmıştır. Araştırmanın amacı; bireylerin kendilerini ne kadar taraftar algıladıklarının, tuttukları takımla ne kadar özdeşleştiklerinin belirlenmesi ve fanatik olan bireylerle fanatik olmayan bireyler açısından yaşanan fiziksel saldırganlık düzeyi, öfke düzeyi ve benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmaya 263 'ü fanatik olan, 247'si fanatik olmayan toplam 600 kişi katılmıştır. Katılımcıların hepsi erkektir. Ölçme aracı olarak; katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin Kişisel Bilgi Formu, futbolla ilgili olarak yapılandırılmış 17 anket sorusu ile Fiziksel Saldırganlık Ölçeği, Rosenberg 103Benlik Saygısı Ölçeği ve Durumluk Sürekli Öfke Ölçeği Envanteri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere uygulanan analizler sonucunda; fanatik olan ve fanatik olmayan bireylerin fiziksel saldırganlık yönünden ve benlik saygısı düzeyi yönünden farlılık gösterdikleri bulunmuştur. Aynı zamanda Durumluk Sürekli Öfke Ölçeği Envanterinin Öfke-Dışa ve Öfke-Kontrol alt ölçekleri yönünden de farklılık bulunmuştur. Ancak sürkeli öfke düzeyi yönünden gruplar arası fark bulunmamıştır. Öte yandan araştırmada katılımcıların fiziksel saldırganlık, benlik saygısı ve öfke düzeylerinin yordanmasında etkili olan faktörlerin belirlenmesi için çoklu regrasyon analizi uygulanmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, araştırmanın amacı doğrultusunda; literatürdeki bilgiler ve daha önce yapılan çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır. 104
Özet (Çeviri)
Summary In all around the world football anxiety has been developed very sharply. Especially in our country it is an favorite spor game. And it has a lat of adherents. In sport games especially football matches there is a sharp increasing the case that include violence day by day. And so this aggressivness is come as an concept and is taken as an serious problem.İn this labour relationships between fanaticism, adherent informations, rage and aggressivness trends are taken..Aim of the labour is how much degree feels a person as an adherent degree of fanaticism. How identify the person with the team. And determine physicall agressivness level, rage level, between fanatics and not fanatics. In the research there vas totaly 600 person that it's 263 fanatics and other 247 are not. all of them was male. Personeli information form that includes 17 questiones with Phisical agressivness scale and Rosenberg ego scale continus rage scales are taken as parameters. All the datas that come from result of investigation and analizes there is difference level of rages, ego respect level between person that fanatics and 105not fanatics. At the same time there was difference between continuous rage scale' s inventory of rage-out and rage-control sub scales. But in acording to continous rage level there was no difference between fanatics or not. And multiple regression is applied for the show difference fhysical agreessivness, ego respectiveness and rage level of person. All taken result from this investigation is discussed as the aim of investigation used informations and workigs that related this subject. 106