Eski Asurca metinlerde geçen anlamı bilinmeyen ve münakaşalı kelimeler
Meaning of which are unknown and controversial words in the old Assyrian texts
- Tez No: 126464
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
78 ÖZET M.Ö. 1975-1923 yıllan arasına tarihlenen Asur Ticaret Kolonileri Devri'nden günümüze, Akadca'nın Eski Asur lehçesiyle yazılmış, Eski Anadolu Tarihi bakımından kıymetli bilgiler içeren binlerce çivi yazılı tablet kalmıştır. Bu belgelerin çoğunluğu, ticaret yapmak amacıyla Asur'dan Anadolu'ya gelen tüccarların ticarî ve hukukî meseleleri ile ilgilidir. O dönemin sosyal hayatı, siyasî ve idarî yapısı hakkında bilgi veren metin sayısı ne yazık ki oldukça azdır. Anadolu'nun bilinen en eski yazılı kaynaklan olan ve Kültepe Tabletleri olarak anılan bu belgelerde, anlamlan bilinmeyen veya tartışmalı bir çok kelime geçmektedir. Bunlardan bazılarının Eski Anadolu dillerine ait oldukları bilinmektedir. Tezimizde, bu kelimeleri alfabetik sırayla bir tür anlamı bilinmeyen kelimeler sözlüğü şeklinde sunmaya çalıştık. Ayrıca, sahamız sözlüklerinde verilen karşılıklar, geçtikleri metin yerleri, anlamlan hakkında belirtilen görüşler, varsa kendi fikirlerimizde kelimelerle birlikte verilmiştir. Murat ÇAYIR
Özet (Çeviri)
79 ABSTRACT Thousands of cuneiform writing tablets, written in Old Assyrian dialect of Akhad language and including worthy information at the view point of Old Anatolian history had been survived since Asyyrian Trade Colonial Age dated 1975-1923 B.C. until today. Majority of such documents is concerned with commerical and legal problems of merchants who came from Assyria to Anatolia for the purpose of trading. Unfortunately, number of texts that provides information about the social life and political and administrative structure of that age is rather small. Many words, meanings of which are unknown or controversial exist in such documents, namely Kültepe Tablets, which are the earliest written sources in Anatolia. It is known that some of them are Old Anatolian Languages. In our thesis, we endeavored to present those words in alphabetical order as a kind of dictionary of words, meanings of which are unknown. In addition, equivalents given in the dictionaries of our field, places of them in texts and opinions about their meaning with our ideas, if there is. Murat ÇAYIR