Öğretimde sunu becerilerinin değerlendirilmesinde dereceli puanlama anahtarı (rubric) kullanılmasına ilişkin bir araştırma
A Research on rubric in evaluating the presentation skills in education
- Tez No: 126467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Öğretimde Sunu Becerilerinin Değerlendirilmesinde Dereceli Puanlama Anahtarı (rubric) Kullanılmasına İlişkin Bir Araştırma Aslanoğlu Erman, Aslıhan Yüksek Lisans, Ölçme ve Değerlendirme (Psikometri) Programı Tez Danışmam: Yard. Doç Dr. Ömer Kutlu Temmuz, 2003, 54 sayfa Bu çalışmanın amacı, dereceli puanlama anahtarı kullanarak öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerini ifade etme yollarından biri olan sunum yapma davranışlarını gözlemek ve elde edilen gözlem sonuçlarından çeşitli yorumlara ulaşmaktır. Araştırma, Ankara Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu 6/C sınıfında yapılmıştır. Bu sınıftaki öğrenci sayısı 24'dür. Araştırma için öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerini ortaya çıkarabilecek üç performans görevi hazırlanmış ve bu performans görevleri dereceli puanlama anahtarı (rubric) ile birlikte öğrencilere verilmiş ve öğrencilerden bu üç performans görevinden birini seçmeleri, çalışmalarım sunu şeklinde hazırlamaları istenmiştir. Daha sonra her öğrenci çalışmasını sınıfa sunmuştur. Sunuları öğretmenle birlikte sınıftaki öğrenciler de dereceli puanlama anahtarım kullanarak değerlendirmişlerdir. Sınıftaki her sunu kameraya kaydedilerek okulda Fen Bilgisi branşında görevli diğer öğretmenlere izletilmiş ve onlarında dereceli puanlama anahtarım kullanarak her sunuyu değerlendirmesi istenmiştir. Çalışmanın sonunda araştırmaya kanlan öğrenci ve öğrenilenlere“dereceli puanlama anahtarı”ile ilgili görüşlerini almak için bir anket verilmiştir. Yapılan analizlerin sonucuna göre öğretmen ve izleyici öğrencilerin her üç performans görevine ait vermiş oldukları puanların ortalamalarıyla performans görevlerinin tümü için vermiş oldukları puanların ortalamaları arasında anlamlı bu llfark olmadığı, öğretmenlerin sunulara verdikleri puanlar arasında yüksek bir uyum olduğu belirlenmiş ve bu puanların tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca sunu yapan öğrencilerin sınıf öğretmenlerinden aldıkları puanlarla 1. dönem fen bilgisi dersinden aldıkları notlar arasında 0.72 düzeyinde bir ilişki bulunurken, izleyici öğrencilerin sunulara verdikleri puanlarla 1. döneme ait fen bilgisi puanlan arasında 0.49 düzeyinde bir ilişki bulunmuştur. Anket sonuçlan ise öğretmen ve öğrencilerin dereceli puanlama anahtarının eğitim ortamında kullanılmasının kesinlikle gerekli gördükleri yönündedir. Öğretmenler puanlama işlemini kolaylaştırdı ve öğrenciler için yol gösterici olduğu için dereceli puanlama anahtarım gerekli görürken öğrenciler öğrenmelerini kalıca hale getirdiği, kendilerinden ne beklendiğini anladıkları ve çalışmaya motive oldukları için dereceli puanlama anahtarını desteklemektedirler. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this survey is to observe, through the use of rubric, the presentational behaviours of the students, which is one of the ways of expression of their high level thinking, and to achieve various commentaries from the obtained results. The reasearch has been made in Ankara Özel Tevfîk Fikret Primary School, Class 6/C. The number of students in this class is 24. Three performans tasks have been prepared for the students to make reveal their high level thinking, and these performans tasks have been given to the students together with rubric, and the students were asked to chose one of these performans tasks and prepare their studies in the form of a presentation. Subsequently, each student has presented his or her study in the class. The presentations have been evaluated by the teacher together with the other students in class, through the use of rubric. Each presentation in class has been recorded in a camera and shown to the other science teachers at school, and they were also requested to evaluate each presentation with the use of rubric. At the end of the study, the students and teachers who have participated in the research were given a questionnaire in order to obtain their views on the“rubric”. According to the results of the analysis made, it has been determined that there was no considerable difference between the avarage of the points given by the viewer students and the teachers on each of the three performance tasks and the avarage of the points they have given on the entire performance tasks; and that there was a high coherence in the points given for the presentations by the teachers; and that these points were considered to be consistent Moreover, while a relation at 0.72 level was found between the points which the students who made presentations were given by the class teachers and the points they had received from the first semester science lesson; there was, on the other hand, a relation at 0.49 level between the points given to the presentations by the students and their first semester science lesson points. The results of the questionnaire show that the use of rubric in an education environment is considered definitely necessary by both the teachers and the students. While the rubric facilitates the grading process for the teachers and is a guiding IVelement for the students; the students, on the other hand, deem the rubric necessary because that it makes their learning permanent, enables them to understand what they are expected and that they are motivated for studying.